Vězni budou mít vyšší výplaty. Po propuštění jim zůstane víc peněz do nového začátku

Zaměstnaní vězni budou brát od dubna příštího roku vyšší výplaty – a to až o čtyři a půl tisíce měsíčně. Počítá s tím chystaná vyhláška ministerstva spravedlnosti, podle které si budou muset ale odsouzení z odměn šetřit víc peněz na dobu po propuštění.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pracující vezni ve firmě Praktik System ve Stráži pod Ralskem

Pracující vezni ve firmě Praktik System ve Stráži pod Ralskem | Foto: Václav Štefan | Zdroj: Český rozhlas

Téměř 40 procent všech vězňů nyní pracuje – nejčastěji jako dělníci například třídí odpad, kompletují součástky, pracují v prádelnách nebo jako telefonní operátoři a údržbáři.

Zaměstnaný odsouzený se základním vzděláním nyní dostává měsíčně 4500 Kč. Už příští rok v dubnu to má být o tisícikorunu více.

Přehrát

00:00 / 00:00

O plánovaném zvyšování platů vězňům si poslechněte v následujícím příspěvku

„Dostal jsem se do výkonu trestu za trestný čin podvodu, kde jsem dostal pětiletý trest. Nyní jsem po výkonu dvou let, pracující – pracuji na údržbě objektů a na úklidu,“ popsal Radiožurnálu svoji situaci 48letý Pavel.

Uklízí v Praze třeba kanceláře a chodby státního úřadu. Za práci je rád a chystané zvýšení odměn ho těší.

„To je velké pozitivum, bez peněz dnes nejde vůbec nic. Všichni jsou rádi, že peníze půjdou nahoru, ale mohly by ještě více. Je to určitá motivace, ale mohla by být ještě vyšší – určitě by byla i lépe odvedená práce,“ dodal.

Odměny ve zkratce

Odměny se budou navyšovat všem pracujícím vězňům. Změna se dotkne jak těch pracujících ve státní sféře, tak těch zaměstnaných v soukromém sektoru. Ve státní sféře pracuje zhruba třetina vězňů, jsou placení ze státního rozpočtu. Zbývající pracují pro soukromé subjekty. Naposledy se odměny zvyšovaly v roce 2000.

Pavel je vysokoškolák. Kdyby se pro něj našla odborná práce, měsíčně by dostal až 13 500 korun. Plánovaná vyšší odměna se odvíjí od druhu práce a dosaženého vzdělání. „Například vězeň se základním vzděláním dnes bere 4500, s maturitou dvojnásobek. Jak se budou platy zvyšovat,“ říká Jakub Říman z ministerstva spravedlnosti.

„Vězni bez odborné kvalifikace získají o tisíc korun navíc, držitelům výučního listu se odměny zvýší o 1500 a těm s maturitou o celé dva tisíce,“ dodává pro Radiožurnál s tím, že se pracujícím vězňům nezvyšoval plat 17 let.

Na nový začátek si půjde našetřit až 35 000

V rámci chystané vyhlášky si ale budou muset vězni z platu ukládat víc peněz na dobu po propuštění. Dnes to jsou dvě procenta a vězeň může odejít s maximální částkou dva tisíce korun. Nově to má být 11 % z platu a maximální uspořená částka 35 tisíc korun.

Loni vyšla z vězení například Petra, která si odpykávala trest za výrobu a distribuci drog a navýšení takzvaného 'úložného' chválí.

Vězni v Jiřicích na Nymbursku mají možnost pracovat v sadu, který pomáhali vybudovat | Foto: Filip Jandourek

„Ti lidé mají šanci nějak začít. Hlavní problém recidivy je to, že ty lidi vyjdou ven a nemají kam jít, potřebují ubytování, potřebují přežít do první výplaty, i když si seženou práci hned. Což se také nedaří, jelikož se záznamem v rejstříku to mají složitější. Takže je potřeba, aby měli něco našetřené. Nyní si našetřit nešlo, procenta byla tak nízká, že ani při dlouhodobém trestu se nedalo našetřit,“ vysvětluje bývalá trestankyně.

Potvrzuje to i ředitelka neziskové organizace Rubikon, která pracuje s vězni, Dagmar Doubravová. Doufá, že vyšší odměny pro vězně neodradí zaměstnavatele, kteří dávají odsouzeným práci.

„Já doufám, že dnes – kdy chybí pracovní síla na trhu práce – to tenhle efekt mít nebude. Je otázka co se stane, až trh práce se změní, což může být otázka jednoho roku, aby nám ti zaměstnavatelé zůstali za těchto podmínek,“ říká Doubravová.

V Česku pracuje asi 40 procent vězňů. Dvě třetiny z nich pro soukromé firmy, zbytek ve státní sféře.

Odměňování vězňů v novém

Zvýší se jen procenta, která poputují na takzvané úložné. Nově to bude 11 % místo dosavadních 2 %. K navýšení dojde díky tomu, že se odeberou procenta z nákladů na výkon trestu (minus 6 %) a z kapesného (minus 3 %). Nově tedy bude rozložení odměn vypadat takto:

  • Náklady na výkon trestu - 26 % (místo dosavadních 32 %)
  • Výživné - 30 % (zůstává stejné)
  • Přednostní pohledávky - 12 % (stejné)
  • Kapesné - 17 % (místo dosavadních 20 %)
  • Úložné - 11 % (místo dosavadních 2 %)
  • Nepřednostní pohledávky - 4 % (stejné)

Pro některé vězně se změní také výše odměn. Dosud byli rozděleni do tří pracovních skupin podle dosažených kvalifikačních požadavků. Nově k nim přibude čtvrtá skupina vězňů - vysokoškoláků, jež bude mít na starost náročné a odborné samostatné práce.

Kategorie pracovního zařazeníKvalifikační požadavkyMěsíční odměna
PlatnáNávrhRozdíl
I. kategorie
bez odborné kvalifikace450055001000
II. kategoriestřední s výučním listem675082501500
III. kategoriestřední s maturitou9000110002000
IV. kategorievysokoškolskén/a135004500

Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme