Pracující vězni si skoro po dvaceti letech polepší, měsíčně si mohou vydělat až 14 tisíc
Pracující vězni si od neděle polepší. Od 1. dubna se jim platy zvyšují podle kvalifikace na pět a půl až čtrnáct tisíc korun měsíčně. Změna přichází skoro po dvaceti letech, kdy odsouzení ve výkonu trestu dostávali čtyři a půl až devět tisíc korun. Stát tak chce bojovat proti zadlužení vězňů i jejich opětovnému návratu za mříže.
„Já jsem zaměstnaný ve vnitřní údržbě jako instalatér, takže se staráme o chod kanalizací, vodovodů. Co se kde rozbije, tak opravíme. Rozhodně jsem rád, že tu práci mám. Zabiju tak dost velkou část dne,“ říká Radiožurnálu Milan, který se do vězení ve Všehrdech na Chomutovsku dostal za pokus o těžké ublížení na zdraví.
„Vychází ta odměna asi 4900 korun. Jak kdy, podle hodin. Na kantýnu mi jde zhruba 900–1000 korun. Jelikož nekouřím a nepiju kafe, tak mi to stačí. Na úložné mi chodí zhruba dva, dva a půl tisíce,“ vysvětluje.
Výše odměny závisí na odbornosti práce. Třeba Milan si od neděle jako kvalifikovaný pracovník polepší o patnáct set korun hrubého. Nejvíc pak změnu pocítí vysokoškoláci – za práci dostanou o téměř pět tisíc více než dosud. Nejméně si naopak polepší trestanci se základním vzděláním, kteří získají tisícovku navíc.
Z odměny vězni platí taky náklady na výkon trestu, dluhy nebo výživné. Naposledy se platy vězňů zvyšovaly v roce 2000. Ministerstvo spravedlnosti chce změnou snížit recidivu.
Pomoc při resocializaci
Vězni si zvykají na nová pravidla. Za dobré chování mohou získat za mřížemi mírnější režim
Číst článek
„Zvýšení odměny odsouzených za práci se odrazí i ve zvýšení srážek z této odměny, čímž dojde k umoření větší části dluhů, než je tomu v současnosti. Velká zadluženost odsouzených patří k největším překážkám jejich resocializace. Nedostatek finančních prostředků vede často k recidivě – zejména u odsouzených s nefunkčními rodinami,“ vysvětluje mluvčí resortu Jakub Říman.
Problémy s dluhy má podle Rubikon centra, které pomáhá lidem s trestní minulostí, až 90 procent vězňů. Podle vedoucí dluhové poradny centra Pavly Aschermannové každé zvýšení platu vězňům pomůže: „Když si uvědomíte, že dosud pracovali odsouzení na plný úvazek za čtyři a půl tisíce korun měsíčně hrubého, kdy roste minimální a průměrná mzda a za posledních 20 let se jejich mzda nezvyšovala, tak tohle zvýšení vítáme, ale je opravdu velmi malé.“
Odsouzení si kvůli nízkému platu často nejsou schopni ušetřit dost peněz pro svůj návrat na svobodu. Z výplaty jim na úložné půjde namísto dvou procent jedenáct, ale vězni si můžou spořit i více – například jako Milan. Pokud ale museli doplácet náklady za výkon trestu nebo jiné pohledávky, dostali při odchodu z vězení maximálně dva tisíce korun.
Francie plánuje telefon v každé cele. Vězni by mohli 24 hodin denně volat na čtyři čísla
Číst článek
Firmy vězně poptávají
Tento limit se nově zvyšuje na 35 tisíc. Podle Vězeňské služby České republiky v současnosti pracuje téměř 60 % odsouzených, tedy téměř devět tisíc vězňů. Uklízejí, rozebírají staré spotřebiče nebo třeba montují součástky. Poptávka po odsouzených je velká.
„Zaznamenáváme zájem jak ze státního, tak z komerčního sektoru. Firmy v mnoha případech mají provozovny přímo v areálech věznic, kde je větší potenciál na zaměstnávání odsouzených, kteří z bezpečnostního hlediska nemohou vykonávat práci mimo věznice,“ říká mluvčí vězeňské služby Petra Kučerová.
S vládním nařízením souhlasili i zástupci zaměstnavatelů. Ministerstvo spravedlnosti předpokládá, že změny vyjdou státní kasu na necelých 46 milionů korun ročně. Na vyšším výběru zdravotního a sociálního pojištění by se ale podle něj měla většina částky vrátit.