Věznice dostanou navíc 700 milionů korun, dozorci mají mít více pravomocí

Vláda schválila navýšení rozpočtu pro věznice o 700 milionů korun. Většinu peněz ale ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil uvolní ze svého resortu. Z vládní rozpočtové rezervy dostane navíc jen 150 milionů korun. Vláda také podpořila novelu, která dává větší pravomoci vězeňské službě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vězení - ostraha (ilustrační foto) | Foto: Vězeňská služba ČR

Vězeňská služba tvrdí, že další peníze potřebuje především na provoz, počet vězňů totiž stále roste. Jiří Pospíšil tvrdí, že je za tím lepší práce justice v trestní oblasti.

„Uvedu vám jeden příklad. Ostravský krajský soud, který patří k nejvytíženějším. Když jsem nastupoval do funkce, bylo tam přes pět tisíc nedodělků. Teď jich je tam asi 500, a to v trestní oblasti. Proto také máme více odsouzených a proto také vyšší nároky,“ uvedl Pospíšil.

Vězeňská služba by také od příštího roku mohla mít větší pravomoci při vyšetřování trestných činů a přestupků spáchaných ve věznicích.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil komentoval potřebu navýšení rozpočtu pro věznice

Umožnit to má novela zákona o vězeňské službě, kterou dnes vláda podpořila. Dozorci a justiční stráž mají mít nově i možnost použít vůči vězňům například slzotvorné spreje či elektrické paralyzéry.

Podle šéfa poslanců ČSSD Jeronýma Tejce chce touto novelou ministr Pospíšil zakrýt, že podcenil přípravu rozpočtu pro vězeňství a tomu teď kvůli nedostatku peněz hrozí kolaps.

„Jakékoli změny pravomocí či zvýšení počtu donucovacích prostředků nemohou nahradit chybějící finanční prostředky a to, že se v oblasti vězeňství pan ministr v posledních šesti letech dostatečně nevěnoval,“ řekl Tejc a dodal:

„Ty nedostatečné prostředky samozřejmě mohou vést k tomu, že věznice budou v napětí. A vyšší počet donucovacích prostředků to napětí rozhodně nezklidní.“

Věra Pfeifferová, Tereza Bartůňková, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme