Dozvuk šikany vězňů v Rýnovicích. Vězeňská služba potrestala další dozorce, dostali napomenutí

Fyzické násilí i verbální útoky. A nejen to. Generální inspekce bezpečnostních sborů zmapovala v rýnovické věznici vedle šikany odsouzených i další pochybení dozorců, byť menší závažnosti. Zhruba třicítku možných přestupků předala k vyřízení vězeňské službě, která některé z nich už dotáhla do konce. Výsledek? Dva dozorci dostali za porušení předpisů napomenutí, u třech pak od trestu upustila, zjistil iROZHLAS.cz.

Původní zpráva Rýnovice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

věznice Rýnovice | Zdroj: Profimedia

„V pěti případech bylo vydáno rozhodnutí, kdy dva příslušníci dostali písemné napomenutí vzhledem k faktu, že se nejednalo o vážné pochybení,“ uvedla pro iROZHLAS.cz mluvčí vězeňské služby Markéta Prunerová. U tří dozorců pak podle ní ředitel rýnovické věznice rozhodl „v rámci své pravomoci o upuštění od potrestání“.

Dozorci v rýnovické věznici měli šikanovat odsouzené. Prověřuje je generální inspekce, v práci ale zůstávají

Číst článek

Co provedli? Generální inspekce bezpečnostních sborů už dříve uvedla, že šlo o různé formy lehčího porušení povinností dozorčí služby. Například: nedostatečné střežení problémových vězňů, nesprávně prováděné osobní prohlídky, tolerování kázeňských přestupků páchaných ze strany vězňů, tolerování porušení zákazů nebo zneužívání komunikační hlásky - zařízením které je v celách a slouží k přivolání dozorce.

Možné přestupky proto předala k vyřízení vězeňské službě. Ta posléze v dalších osmi případech kázeňské řízení zastavila. „Protože nedošlo k žádnému kázeňskému přestupku nebo se příslušníkovi nepodařilo dané jednání prokázat,“ upřesnila mluvčí Prunerová. To ale není všechno: další kázeňská řízení se podle ní teprve chystají.

Vězeňská služba na pokyn inspekce řešila možná pochybení u celkem 14 dozorců. Další přestupky se pak týkaly čtyř vězňů a jednoho vychovatele. V jeho případě předala spis k vyřízení magistrátu města Jablonce nad Nisou, do jehož působnosti Věznice Rýnovice spadá. U odsouzenců podezření na protiprávní jednání aktuálně řeší.

Šikana vězňů

Na pochybení tamních dozorců přišla Generální inspekce bezpečnostních sborů, když mapovala šikanu vězňů v rýnovické věznici. Podílet se na ní mělo jen v loňském roce hned 15 příslušníků vězeňské služby. Ti nyní čelí obvinění ze zneužití pravomoci úřední osoby a z porušení povinnosti dozorčí nebo jiné služby.

Věznice Rýnovice

Věznice Rýnovice se nachází mezi městy Liberec a Jablonec nad Nisou. Jde o zařízení s ostrahou s vysokým a středním stupněm zabezpečení. Maximální kapacita je až 581 odsouzených, v současnosti si trest ve věznici odpykává zhruba 500 vězňů. Zřejmě největší mediální pozornost získala věznice v roce 2017, když prezident Miloš Zeman udělil milost odsouzenému Jiřímu Kajínkovi a před vstupem do areálu několik dní čekali novináři.

„Příslušníci Vězeňské služby České republiky zařazení ve Věznici Rýnovice měli trestat v rámci své služby na uzavřeném oddílu věznice odsouzené, a to jak verbálně, tak fyzicky,“ uvedla už dříve pro iROZHLAS.cz mluvčí generální inspekce Ivana Nguyenová. Pokud se jejich vina potvrdí, hrozí jim tři až deset let za mřížemi.

Prvotní podezření na šikanu odhalil podle mluvčí Prunerové vnitřní kontrolní systém vězeňské služby. Své poznatky posléze předala generální inspekci. Ta na případu přitom stále pracuje. Je tak možné, že počet obviněných není konečný. „V současné době k tomu nemůžeme podat žádné nové informace,“ reagovala na dotazy Nguyenová.

Obvinění dozorci ale i nadále zůstávají v práci. Věznice Rýnovice totiž zatím neshledala důvod pro jejich postavení mimo službu. „Ctíme presumpci neviny. S generální inspekcí jsme konzultovali možnost postavení příslušníků mimo službu. Věznice ale důvody neshledala,“ přiblížila Prunerová.

Všichni podezřelí dozorci pracovali na oddělení výkonu kázeňských trestů, kam jsou vězni zavíráni po porušení některých vězeňských pravidel.

Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme