Dozorci v rýnovické věznici měli šikanovat odsouzené. Prověřuje je generální inspekce, v práci ale zůstávají

Poslední rok – od února 2020 do letošního ledna – se mělo patnáct dozorců ve Věznici Rýnovice podílet na šikanování vězňů. Chování, kdy fyzicky napadli odsouzené, nyní prošetřuje Generální inspekce bezpečnostních sborů. „Na základě detailního a značně obsáhlého prověřování bylo do současné doby zahájeno trestní stíhání proti 15 příslušníkům,“ řekla mluvčí Generální inspekce bezpečnostních sborů Ivana Nguyenová serveru iROZHLAS.cz.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Generální inspekce bezpečnostních sborů zahájila trestní stíhání patnácti dozorců z Věznice Rýnovice | Zdroj: Profimedia

„Příslušníci Vězeňské služby České republiky zařazení ve Věznici Rýnovice měli trestat v rámci své služby na uzavřeném oddílu věznice odsouzené, a to jak verbálně, tak fyzicky. V probíhajícím prověřování dokumentujeme i starší případy před únorem 2020,“ uvedla Nguyenová pro server iROZHLAS.cz. K fyzickému násilí měli sáhnout ve chvíli, kdy měl vězeň opakovaný požadavek skrz takzvanou komunikační „hlásku“, tedy zařízení, pomocí kterého komunikují vězni z cel s dozorci. 

‚Chtěl se dostat do vězení.‘ Policie obvinila muže, který v Nymburku napadl zdravotní sestru lopatou

Číst článek

Zároveň měli dozorci zneužívat závislosti vězňů a spoléhat na to, že by jejich výpověď neměla takovou hodnotu s ohledem na to, že mají trestní minulost. 

Informaci potvrdila Radiožurnálu i mluvčí vězeňské služby Markéta Prunerová s tím, že možné nezákonné jednání odhalila právě jejich instituce. „Prvotní informace o možném nezákonném jednání několika příslušníků odhalil náš vnitřní kontrolní systém. Tyto poznatky byly následně podstoupeny Generální inspekci bezpečnostních sborů k dalšímu šetření,“ řekla.

Nadále v práci

Dozorci ale i nadále zůstávají v práci. Věznice Rýnovice totiž zatím neshledala důvod pro jejich postavení mimo službu. „Ctíme presumpci neviny. S generální inspekcí jsme konzultovali možnost postavení příslušníků mimo službu. Věznice ale důvody neshledala,“ přiblížila Prunerová.

Věznice Rýnovice

Věznice Rýnovice se nachází mezi městy Liberec a Jablonec nad Nisou. Jde o zařízení s ostrahou s vysokým a středním stupněm zabezpečení. Maximální kapacita je až 581 odsouzených, v současnosti si trest ve věznici odpykává zhruba 500 vězňů. Zřejmě největší mediální pozornost získala věznice v roce 2017, když prezident Miloš Zeman udělil milost odsouzenému Jiřímu Kajínkovi a před vstupem do areálu několik dní čekali novináři.

Všichni podezřelí dozorci pracovali na oddělení výkonu kázeňských trestů, kam jsou vězni zavíráni po porušení některých vězeňských pravidel. 

Některým příslušníkům vězeňské služby hrozí tří až desetiletý pobyt za mřížemi. „Na základě detailního a značně obsáhlého prověřování bylo do současné doby zahájeno trestní stíhání zejména pro trestné činy zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinnosti dozorčí nebo jiné služby spáchané ve formě přímého pachatelství, ve spolupachatelství či v některé z forem trestní součinnosti,“ doplnila generální inspekce.

Tím ale výčet protiprávního jednání v rýnovické věznici nekončí. Generální inspekce objevila dalších 31 jednání, která předala ke kázeňskému projednání. Do nich bylo zapojeno dalších 14 dozorců, čtyři odsouzení a jeden vychovatel. 

Čeho se dopustili? Podle inspekce šlo o různé formy lehčího porušení povinnosti: nedostatečné střežení problémových vězňů, nesprávně prováděné osobní prohlídky, tolerování kázeňských přestupků páchaných ze strany vězňů, tolerování porušení zákazů nebo zneužívání komunikační hlásky.

vtk, apa Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme