Všeobecná fakultní nemocnice pochybila v tendru na úklid. Zakázku podnikatele Horáčka zvýšila o 22 milionů

Všeobecná fakultní nemocnice v Praze v souvislosti se zakázkami pro firmu stíhaného podnikatele Tomáše Horáčka neoprávněně utratila téměř 10 milionů korun. Vyplývá to ze závěrů kontroly ministerstva zdravotnictví, které má server iROZHLAS.cz k dispozici. Šéf resortu Adam Vojtěch (za ANO) už v pátek označil zjištění za závažná a odvolal dosavadní ředitelku nemocnice Danu Juráskovou. Největší pochybení se týká tendru na úklid.

Původní zpráva Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dana Jurásková skončila v čele Všeobecné fakultní nemocnice v Praze kvůli zakázkám pro První chráněnou dílnu | Zdroj: Profimedia

Zakázku na úklidové služby vysoutěžilo loni v dubnu za 231 milionů korun sdružení VFN úklid, které tvoří Horáčkova První chráněná dílna a společnost Centra. Hodnota čtyřletého kontraktu se ale později navýšila o necelých 10 procent, tedy o zhruba 22 milionů korun.

Kauza Bulovka: Horáček čelí stíhání kvůli další zakázce, policie obvinila i jednoho člověka a dvě firmy

Číst článek

Nemocnice podle kontrolorů postupovala v rozporu s uzavřenou smlouvou. Svůj krok navíc v dokumentaci nijak nezdůvodnila. „Důvod zvýšení nebyl v dodatku ke smlouvě uveden. Kontrolní skupina konstatuje, že zadavatel nehospodárně nakládá s veřejnými prostředky,“ píše se v závěru prověrky.

Částka zároveň přesáhla původní nabídky konkurentů, upozorňují dále kontroloři. S navýšenou cenou by sdružení na zakázku zřejmě už nedosáhlo.

Kontrakt navíc podle ministra Vojtěcha nemocnice zatajila. Chyběl totiž v přehledu smluv, které si resort v souvislosti se stíhaným podnikatelem v kauze kolem zdravotnických zakázek vyžádal.

„Žádali jsme všechny nemocnice o seznam smluv s firmami okolo pana Horáčka, VFN nám dala seznam, ale zrovna tato smlouva v něm chyběla, což je zvláštní,“ prohlásil šéf resortu v pátek v rozhovoru pro Právo.

Podoba s kauzou Bulovka

Pod záštitou dalšího sdružení – tentokrát s názvem VFN 2017 – se veřejné zakázky na úklidové služby loni účastnila také firma MW Dias. Ta zároveň figuruje i v kauze kolem Nemocnice Na Bulovce, ve které vedle Horáčka či exředitelky Andrey Vrbovské čelí obvinění i jeden z manažerů firmy. Jak už dříve upozornil server iROZHLAS.cz, i v tomto případě šlo o tendr na úklid.

Ministr Vojtěch v pátek mluvil o tom, že případ Všeobecné fakultní nemocnice se „velice podobá“ situaci na Bulovce. Zamýšlí proto podat trestní oznámení. Pro ztrátu důvěry odvolal také dosavadní ředitelku Danu Juráskovou, ta pochybení vzápětí odmítla. Na aktuální dotazy redakce ohledně výsledků auditu však nereagovala.

Konec pěti ředitelů nemocnic

Kvůli problémům s veřejnými zakázkami skončilo letos už pět ředitelů pražských nemocnic. Dva šéfové nemocnice Na Bulovce, tedy Andrea Vrbovská a František Novák, a dále ředitel nemocnice Na Františku Robert Zelenák jsou spojeni s kauzou obviněného severočeského podnikatele Tomáše Horáčka. Problémy Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, jejíž ředitelku Danu Juráskovou ministr Adam Vojtěch (za ANO) odvolal minulý pátek, se podle ministerstva zdravotnictví „velice podobají okolnostem kolem nemocnice Na Bulovce“. Kvůli neukončeným nákupům přes dceřinou firmu rezignoval letos po ministerské kontrole také ředitel nemocnice Na Homolce Ivan Oliva.

Kontrola ministerských úředníků, kterou zadal Vojtěch letos v květnu, se zaměřila na zakázky VFN z let 2016 a 2017. Ohledně První chráněné dílny odhalila porušení rozpočtové kázně hned ve třech případech, a to v celkové výši 9,7 milionu korun.

Kromě zmíněného tendru na úklid šlo dále o zakázky na dodávku rouškovacích sad pro stomatologickou či oční kliniku za více než pět milionů korun. Podle kontrolorů Horáčkova firma neměla zakázky získat. Nesplnila totiž technické podmínky tendru a měla být z výběrového řízení vyloučena.

První chráněná dílna podle údajů z registru smluv získala od roku 2016 od nemocnice zakázky v hodnotě 60 milionů korun (přehled ovšem nezahrnuje zakázku na úklid ve výši 231 milionů). Naposledy to byla objednávka na dentální pomůcky za 81 tisíc korun, kterou nemocnice provedla minulý pátek, tedy v den, kdy ministr odvolal ředitelku Juráskovou.

Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme