Víc než třetina žáků se otevřeně vymezuje vůči Romům, zjistil průzkum Scio

Přes třicet procent žáků základních škol by se nikdy nekamarádilo s Romem. Ukázal to výzkum společnosti Scio mezi více než sedmnácti sty žáky šestých a devátých tříd. Podle školáků je barva pleti jedním z důvodů, proč by to měl jejich spolužák u nich ve třídě těžké.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Charita, děti, volný čas, zábava, Romové, škola, hra

Charita, děti, volný čas, zábava, Romové, škola, hra | Foto: Diecézní charita ČB

Volí spíše ty, kteří nevybočují, a to jak v negativním, tak i pozitivním slova smyslu. Mnoho šancí tak třeba nemají žáci, kteří se hodně a dobře učí, nebo ti, kteří jsou příliš sebevědomí.

Třetina žáků se otevřeně vymezuje vůči Romům. Žáci měli v dotazníku doplnit větu: „Kdyby u nás byl pochod proti Romům, tak...“ a 40 % žáků ji doplnilo v tom smyslu, že by se k pochodu přidali nebo by ho nějakým způsobem podpořili.

Akce by se nezúčastnilo 26% žáků, 16,5 % by se někam schovalo. Jen necelých 8% žáků by proti takovému pochodu otevřeně vystupovalo.

„Velkou roli v takovémto smýšlení žáků hraje určitě rodina, ale také média a škola, ale odhadnout přesně hranici jednotlivých vlivů je velmi těžké,“ říká Bohumil Kartous ze Společnosti Scio.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výsledky průzkumu mezi žáky šestých a devátých tříd shrnul Bohumil Kartous ze Společnosti Scio

Průzkum se zaměřoval nejen na postoj školáků vůči jiným etnickým skupinám, ale také na způsob, jakým by školáci volili své kamarády a jak je posuzují.

„Velmi důležitou roli přitom hraje vzhled. Některým žákům jsme jen četli popisy a někteří k nim viděli i obrázek – a byl-li na obrázku třeba velmi obézní chlapec, byla jeho potenciální popularita daleko nižší, než když byl pouze slovně popsán z hlediska svých vlastností,“ dává příklad Kartous.

Čeští žáci podle něj upřednostňují určitou konformitu, tedy nemají příliš rádi ty, kteří nějakým způsobem vybočují – ať už negativně, nebo pozitivně.

„Ideální kamarád je takový, který příliš nevybočuje, není ani příliš chytrý, ani příliš hloupý, příliš veselý, ale ani příliš smutný a pokud možno nemá odlišnou barvu pleti,“ uvádí vedoucí výzkumu Štěpán Pudlák, jak podle dětí vypadá ideální kamarád.

Bulvár je informativnější

Z průzkumu vyplynul také překvapivý poznatek o tom, že žáci považují článek bulvárního typu za informativnější něž článek seriózního typu. Podle Bohumila Kartouse označilo za informativnější bulvární článek plných 62% žáků.

„Svým způsobem je to logické, informace je něco, co nás zevnitř formuje – expresivní výrazy a emoční zabarvení přitom na žáky zřejmě více působí. Na druhou stranu je vidět, že deficit kritického odstupu je u žáků značný.“

Smyslem projektu, jehož součástí byl zmíněný výzkum, bylo vytvoření deskové hry Multipolis při finanční spoluúčasti evropských sociálních fondů. Tato hra se už dostala do 700 škol a za cíl má ovlivnit multikulturní výchovu ve školách a pomoci jim k tomu, aby pro tuto oblast vzdělávání měly i metodickou náplň.

Martin Křížek, Tereza Jelínková, Klára Bílá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme