Víc než tři pětiny dospělých v Česku si myslí, že si za znásilnění mohou ženy samy

Přes 60 procent Čechů si myslí, že za znásilnění si někdy mohou ženy samy. Ukázal to průzkum agentury Focus pro organizaci Amnesty International. Někteří experti se domnívají, že přístup společnosti je jedním z důvodů, proč znásilnění ohlásí jen zlomek obětí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Znásilnění (ilustrační foto, autor: Max Slevogt - Faun and a Girl)

Znásilnění (ilustrační foto, autor: Max Slevogt - Faun and a Girl) | Foto: public domain

Podle ředitelky Bílého kruhu bezpečí Petry Vitoušové je proto potřeba velká osvěta: „Vysvětlovat vůbec podstatu znásilnění. Že je to i využití bezbrannosti, že je to i výhrůžka.“

Oběti si prý někdy ani neuvědomí, jestli to, co se stalo, už je znásilnění. Podle Radana Šafaříka z ministerstva práce a sociálních věcí je to i tím, že v Česku doposud nebyla na toto téma žádná velká kampaň.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přes 60 procent Čechů si myslí, že za znásilnění si někdy mohou ženy samy. Mluvila o tom ředitelka Bílého kruhu bezpečí Petra Vitoušová

„K jistým pozitivním změnám už došlo například přijetím zákona o obětech trestných činů, který se zaměřil na ochranu obětí, které se rozhodnou to ohlásit a snaží se je ochránit před sekundární viktimizací,“ říká Šafařík.

V Česku je každý rok znásilněno přes 7000 žen, ale jen dvě procenta pachatelů soudy potrestají. Podle odborníků to souvisí i s ochotou obětí trestný čin nahlásit.

ČRo, Václav Rokyta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme