Víc než uprchlíci ohrožuje Evropu populismus, řekl Sobotka na konferenci s lídry V4

Evropská unie neztroskotá na uprchlické krizi, myslí si český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Předseda vlády o tom mluvil dnes na mezinárodní konferenci Prague European Summit, jehož se účastní i další lídři států visegrádské čtyřky. Za mnohem větší nebezpečí pro EU označil Sobotka nacionální populismus a rostoucí nedůvěru Evropanů v osmadvacítku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bohuslav Sobotka v Interview Plus | Foto: Khalil Baalbaki

„I když migrační krize představuje vážnou situaci, na kterou je potřeba reagovat a okamžitě ji řešit, nemyslím si, že evropský projekt na ní může ztroskotat,“ uvedl Sobotka.

Nebezpečí vidí český premiér v šířícím se populismu a z něj pramenící nedůvěry v EU.

„Pokud bude tento trend pokračovat a my nebudeme schopni na něj reagovat, budeme brzy čelit velmi nebezpečným politickým a společenským procesům,“ varoval Sobotka při společném vystoupení premiérů visegrádské čtyřky.

Šéfové vlád Česka, Slovenska, Polska a Maďarska na konferenci také vyjádřili přání, aby se Britové v nadcházejícím referendu vyslovili pro setrvání své země v EU. Odchod Británie by byl podle lídrů středoevropských států ztrátou pro celou osmadvacítku.

O její budoucnosti chce visegrádská čtyřka debatovat na sérii konferencí. Dnešní vystoupení premiérů V4 v Praze tuto novou iniciativu zahájilo.

Tisková konference v rámci summitu V4. Zleva předsedové vlád Slovenska Robert Fico, Polska Beata Szydlová, ČR Bohuslav Sobotka a Maďarska Viktor Orbán | Foto: ČTK

ČRo, Filip Nerad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme