Víc peněz na zemědělství, volali v Praze farmáři

Čeští zemědělci demonstrovalií v centru hlavního města kvůli nedostatku peněz pro zemědělství ve státním rozpočtu na příští rok. Požadují přidat celkem pět a půl miliardy korun. Z toho čtyři miliardy by podle agrárníků mělo mít rezortní ministerstvo ve svých fondech a rezervách a zbylou miliardu a půl by podle nich měli najít poslanci v jiných rezortech.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pískot a hučení na adresu českých zákonodárců.

Pískot a hučení na adresu českých zákonodárců. | Foto: Tomáš Adamec

Protestu se účastnily asi tři a půl tisíce rolníků, po úvodním shromáždění na Hradčanském náměstí v Praze předali deklaraci se svými požadavky představiteli Poslanecké sněmovny. Tam se právě projednává návrh státního rozpočtu na příští rok.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bývalý ministr financí a současný prezident Asociace penzijních fondů Jiří Rusnok (ČSSD), jednatel Zemědělského svazu Martin Pýcha a agrární analytik Petr Havel v poledních Ozvěnách dne Radiožurnálu o finančních požadavcích českých zemědělců

Demonstranti po poledni přešli před Poslaneckou sněmovnu, kam se dostali, když ve Sněmovní ulici prorazili kordon policistů. Ke sněmovně měli původně jít jen jejich zástupci, aby poslancům předali požadavky na navýšení agrárního rozpočtu. Požadavky převzal místopředseda České strany sociálně demokratické, poslanec Bohuslav Sobotka.

Svolavatelem Agrární komora

Demonstraci svolala Agrární komora, největší česká nevládní organizace zemědělců. Naopak se nepřipojily Asociace soukromého zemědělství a zemědělské odbory.

Bývalý ministr financí a současný prezident Asociace penzijních fondů Jiří Rusnok (ČSSD) řekl, že zemědělci demonstrující v Praze mají na rozdíl od jiných profesních skupin určitou nátlakovou sílu. Považuje za nefér, aby se v zemědělství přidávalo na platy plánovaných 160 milionů korun, zatímco jinde by platy klesaly.

Jeden z účastníků demonstrace, jednatel Zemědělského svazu Martin Pýcha, v poledních Ozvěnách dne Radiožurnálu zdůraznil, že nejde jenom o zemědělství, ale že s jeho propadem by se svezly i další, navazující obory.

Do sněmovní ulice policisté farmáře nejdříve vpustit nechtěli. | Foto: Tomáš Adamec

"Celkový rozpočet národních doplňkových plateb by měl být správně - při plném dofinancování - téměř osm miliard korun. V současné době hovoříme o pěti a půl miliardách korun, které by bylo potřeba dofinancovat. V rámci rozpočtu chceme pouze jednu a půl miliardy korun a zbytek nacházíme v rozpočtu ministerstva zemědělství, to znamená u zemědělců," dodal jednatel Zemědělského svazu Pýcha.

Agrární analytik Petr Havel pak poukázal na vůli části politického spektra zemědělcům nějaké finanční prostředky navýšit. Šanci farmářů proto vidí jako reálnou, upozornil ale současně na nebezpečí, aby tyto prostředky byly správně využity.

"Naše zemědělství je poněkud chaotické, nemá koncepci, a především dobré nasměrování podpor zemědělců tak, aby došlo k žádoucí restrukturalizaci zemědělství a zvýšení jeho konkurenceschopnosti, to je hlavní problém," vysvětlil analytik Havel.

Odborový svaz pracovníků nesouhlasí

Bohumír Dufek, předseda Odborového svazu pracovníků zemědělství řekl, že jeho organizace s demonstrací nesouhlasila. "V současnosti, kdy je velice napjatý rozpočet,a na druhé straně kdy je tady velká politická vůle, k tomu, aby zemědělci měli rozpočty dorovnány, tak si myslíme, že se organizace určitým zúsobem minula účinkem."

Demonstrace zemědělců v Praze | Foto: Blanka Černá
Přehrát

00:00 / 00:00

Bohumír Dufek, předseda Odborového svazu pracovníků zemědělství vysvětlil ve Stalo se dnes důvody nesouhlasu s demonstrací

"Ministr Šebesta připravuje jmenovat komisi, která by se zabývala situací v zemědělství a řešila by perspektivy až do roku 2013, kdy dojde ke tzměně agrární politiky Evropské unie

"Na minulé tripartitě jsem dojednal s premiérem Fischerem, že na začátu roku bude schůzka za přátomnosti ministra zemědělství a financí a agrární veřejnosti o tom, jak by mělo vypadat financování zemědělství v příštích letech.," připomněl Dufek.

Dufek je také přesvědčen, že zemědělci 5,5 miliardy Kč navíc skutečně potřebují. "Situace je velice vážná, český agrární obchod se velmi propadá a jsme nuceni silou peněz ostatních států EU, které si vyjednaly lepší podmínky nebo stávající patnáctka si podmínky zachovala v době, kdy Česká republika prováděla přidružení jednání."

Milan Kopp, Blanka Černá, Veronika Sedláčková, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme