Více možností vystudovat vysokou školu

Ode dneška se rozšiřují možnosti pro zájemce o vysokoškolské studium. Tyto školy je nyní možné studovat i za peníze. Vyplývá to z novely vysokoškolského zákona navržené pravicovými poslanci.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Školy uchazečům nabídnou také placené programy celoživotního vzdělávání, ze kterých bude možné později přestoupit do řádného studia. Ministr školství Eduard Zeman ale s touto změnou nesouhlasí. Novela je podle něj mimo systém a sociálně nešikovná, umožňuje všechno to, co by ve škosltví nerad viděl. Podle ministra existuje riziko, že vysoké školy budou přijímat platící posluchače na úkor těch v řádném studiu, které prostřednictvím takzvaného normativu financuje stát.

Poslanec Unie svobody Petr Matějů tyto obavy považuje za neoopodstatněné. "Škola, která se bude chovat striktně ekonomicky, se přece nezřekne příjmu od státu na hlavu každého studenta, kterého přijme na základě normativu. Ta úvaha je naprosto scestná." Školy podle poslance nejprve naplní své kapacity, jak jim to dovolí státní peníze, a pak teprve začnou uvažovat o tom, zda by jejich pedagogové za lepšího platového ohodnocení zládli výuku většího počtu studentů. Měla by se tak zvýšit dostupnost vysokoškolského studia.

Markéta Kaclová, Pavla Dluhoschová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme