Více než 200 lidí se letos nakazilo nebezpečným pneumokokovým onemocněním

Přes 200 lidí v Česku letos onemocnělo pneumokokovou infekcí. Jen v Praze hygienici evidovali 27 případů, sedm lidí zemřelo. Pneumokok je nebezpečný hlavně starším lidem.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rýma (ilustrační foto)

Rýma (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

„Onemocnění pneumokokem postihuje zejména osoby starší 55 let. Uvádí se, že většina zápalů plic je vyvolána právě pneumokokem. Jediná možnost ochrany před tímto onemocnění je očkování,“ říká Zdeňka Jágrová z Hygienické stanice hlavního města Prahy.

První příznaky pneumokokového onemocnění jsou podobná chřipce: teplota, zimnice, třesavka, bolesti hlavy a zvracení. Právě proto jsou tato onemocnění velmi zrádná.

Pneumokok postihuje jednotlivé orgány a způsobuje závažné záněty, těžké zápaly plic i pneumokokové meningitidy. Bakterie, která se dostane do krevního řečiště, postupuje v organismu velmi rychle, nemocnému jde o čas. Zvláště u malých dětí a starších osob může mít onemocnění velmi závažný průběh. Důležité je včas vyhledat lékaře, který nasadí efektivní léčbu.

Streptococcus pneumoniae neboli pneumokok je bakterie, která se běžně nachází ve sliznici úst, nosu a horních cest dýchacích u mnoha lidí. Pneumokoka má ve svém nosohltanu více než 10 procent zdravých dospělých a až 60 procent dětí. Pneumokok těmto nosičům nezpůsobuje žádné problémy.

Pokud ale dojde k oslabení obranných mechanismů člověka, například při viróze, mohou pneumokoky proniknout do míst, kam nepatří, a způsobit tam závažnou infekci – například do plic, kde způsobí zápal plic, nebo na mozkové obaly, kde způsobí meningitidu.

Petra Benešová, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme