Více než 30 speciálním školám hrozí zánik. Učí zdravé děti

Výmaz ze školského rejstříku a tedy zánik hrozí více než třiceti speciálním – dříve zvláštním školám. Důvodem je to, že podle zjištění České školní inspekce učí zdravé děti. Do speciálních škol přitom patří jen děti s lehkým mentálním postižením.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve škole (ilustrační foto)

Ve škole (ilustrační foto) | Foto: European Commission Audiovisual service

Podle ústřední školní inspektorky Olgy Hofmannové odhalili její lidé přes sto takových případů.

„My jsme identifikovali přesně 110 případů, kde školám hrozí vážné porušení školského zákona, kdy dokonce na děti bez takovéto diagnózy čerpaly bonusy, které jsou určeny dětem postiženým. V těchto školách teď běží lhůta k nápravě, bude tam přikázána kontrola,“ řekl Hofmannová.

Podle ústřední školní inspektorky sice někteří rodiče o docházku svých dětí do takových škol stojí, v jiných případech ale mohlo selhat vedení školy.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tématu ve Světě o třetí Rádia Česko hovořili mluvčí školní inspekce Libor Vacek a Jan Černý ze společnosti Člověk v tísni

„Někdy o to stojí sami rodiče a trvají na tom, protože ta škola je jim nejznámější, je nejblíže jejich domovu, sami tam chodili a neznají nic jiného. A někdy je příčinou to, že ředitel neseznámí dostatečně rodiče s tím, jaký dopad to pak může na další pokračování ve vzdělávání pro to dítě mít,“ uvedla inspektorka.

Důvod může být i ekonomický

Speciální školy dostávají od státu na jednoho žáka o polovinu více peněz než běžné školy. Důvod zadržování zdravých dětí ve speciálních školách může být tedy i ekonomický.

Pokud se úmysl prokáže, školy budou muset peníze vrátit a Česká školní inspekce navrhne Ministerstvu školství jejich výmaz ze školského rejstříku.

Podle zprávy školní inspekce končí ve speciálních školách často úplně zbytečně řada dětí jen proto, že jsou ze sociálně slabších rodin. To z praxe potvrdil i koordinátor terénních programů a ředitel ústecké pobočky společnosti Člověk v tísni Jan Černý.

„My to vítáme, tato zjištění. Myslím si, že je to v souladu s tím, co odborná veřejnost, která se zabývá rovným přístupem ke vzdělání, léta říká. Teď to poprvé potvrdil orgán státu a jsem za to velmi rád,“ řekl Černý na Rádiu Česko.

Kvůli neoprávněnému přeřazování do speciálních škol si před časem stěžovala skupinka Romů z Ostravska u soudu ve Štrasburku a spor vyhrála.

Marika Táborská, Květa Moravcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme