Více než 700 škol shlédne Příběhy bezpráví, filmy o totalitě

Do škol se opět vrací Příběhy bezpráví. Na více než 700 základních a středních škol se ode dneška začnou promítat filmy o totalitě. Projekci a následné besedy s pamětníky pořádá společnost Člověk v tísni.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výstava Příběhy bezpráví - z vězeňských spisů /  1.11. - 11. 11. 2007 / Václavské náměstí

Výstava Příběhy bezpráví - z vězeňských spisů / 1.11. - 11. 11. 2007 / Václavské náměstí | Foto: Tomáš Vodňanský | Zdroj: Český rozhlas

Ředitel projektu Karel Strachota v ranním interview Radiožurnálu řekl, že se ale rozhodně nejedná o jednorázový projekt.

„Aktuálně je do projektu přihlášeno více než 700 škol a očekáváme, že další přibudou. Příběhy bezpráví navíc nejsou listopadový jednorázový prvek. Nabízíme školám další materiály v průběhu celého roku. V tomto programu je pak zahrnuto až 1 800 škol,“ uvedl Strachota.

Přehrát

00:00 / 00:00

6. ročník Příběhů bezpráví. Ranní interview s ředitelem projektu Karlem Strachotou.

Letošní nabídka filmů je podle Strachoty ještě obsáhlejší.

„Přibudou čtyři kratší snímky z cyklu Ztracená duše národa od režisérky Olgy Sommerové, která původní verze filmů zkrátila na kratší verze tak, aby se vešly do vyučovací hodiny. Dále uvedeme film Ivana Běla Postavení mimo hru, který přibližuje osudu bývalých československých mistrů světa v ledním hokeji. Poslední novinkou je snímek Jany Chytilové Plastic People of the Universe,“ upřesnil ředitel projektu v Ranním interview a dodal:

Přehrát

00:00 / 00:00

Karel Strachota o projektu Příběhy bezpráví na Rádiu Česko.

„Po projekcích vybraných dokumentárních filmů z období socialistického Československa následuje podle Strachoty beseda s hostem, který má osobní zkušenost s bezprávím v té době, většinou jde o politické vězně.“

Podle Strachoty mají mladí lidé o moderní dějiny zájem navzdory tomu, že jim ve školních osnovách není věnován odpovídající prostor.

„To, že jsou jejich znalosti malé, není jejich vina. Oni nemají dostatek příležitostí, ale pokud ji mají, tak se o minulost živě zajímají,“ tvrdí Karel Strachota.

Jiří Chum, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme