Více než čtvrtina Čechů rozumí počítačům

Ministerstvo informatiky uspořádalo průzkum o počítačové gramotnosti obyvatelstva. Údaje uvádějí, že přes 26 procent Čechů rozumí počítačům a umí ovládat internet. Jde především o mladší respondenty. Dobře jsou na tom se svými znalostmi také učitelé, policisté a úředníci. Konečné výsledky výzkumu, který probíhal u populace mezi osmnácti a šedesáti lety, budou známy na začátku srpna.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kancelář | Foto: Jan Rosenauer

Podle mluvčí Kláry Volné, chce resort do konce roku 2006 rozšířit počítačovou gramotnost obyvatel alespoň na polovinu. Výzkum je podle ní nástrojem pro vyhodnocování státní politiky v oblasti informační společnosti. "Tím hlavním a nejpodstatnějším nástrojem, jak podporovat rozšíření počítačové gramotnosti je soubor kurzů, které dotuje Ministerstvo informatiky z vlastního rozpočtu," řekla Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu Volná.

Podle Jana Tučka, ředitele společnosti, která průzkum prováděla, jsou některé závěry překvapivé. Například více lidí používá počítač a připojuje se k internetu doma spíše než v zaměstnání. Tuček prozradil také druhé překvapení výzkumu: "Existuje určitá skupina lidí, kteří si neuvědomují, že elektronická pošta je vlastně internet. Když se jich ptáte, jestli využívají internet, tak řeknou že ne, a když se jich zeptáte, jestli využívají elektronickou poštu, tak řeknou, že ano."

Více se o počítačích a internetu dozvíte také na speciální stránce iŽurnálu.

Marián Vojtek, Hana Jurášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme