Více než čtvrtina Čechů rozumí počítačům

Ministerstvo informatiky uspořádalo průzkum o počítačové gramotnosti obyvatelstva. Údaje uvádějí, že přes 26 procent Čechů rozumí počítačům a umí ovládat internet. Jde především o mladší respondenty. Dobře jsou na tom se svými znalostmi také učitelé, policisté a úředníci. Konečné výsledky výzkumu, který probíhal u populace mezi osmnácti a šedesáti lety, budou známy na začátku srpna.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kancelář | Foto: Jan Rosenauer

Podle mluvčí Kláry Volné, chce resort do konce roku 2006 rozšířit počítačovou gramotnost obyvatel alespoň na polovinu. Výzkum je podle ní nástrojem pro vyhodnocování státní politiky v oblasti informační společnosti. "Tím hlavním a nejpodstatnějším nástrojem, jak podporovat rozšíření počítačové gramotnosti je soubor kurzů, které dotuje Ministerstvo informatiky z vlastního rozpočtu," řekla Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu Volná.

Podle Jana Tučka, ředitele společnosti, která průzkum prováděla, jsou některé závěry překvapivé. Například více lidí používá počítač a připojuje se k internetu doma spíše než v zaměstnání. Tuček prozradil také druhé překvapení výzkumu: "Existuje určitá skupina lidí, kteří si neuvědomují, že elektronická pošta je vlastně internet. Když se jich ptáte, jestli využívají internet, tak řeknou že ne, a když se jich zeptáte, jestli využívají elektronickou poštu, tak řeknou, že ano."

Více se o počítačích a internetu dozvíte také na speciální stránce iŽurnálu.

Marián Vojtek, Hana Jurášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme