Více než polovina Čechů vnímá lidi starší 55 let negativně

Česká populace v průměru stárne, především proto, že se Češi dožívají čím dál vyššího věku. To má dalekosáhlé důsledky pro celou společnost. Na různé aspekty tohoto fenoménu se zaměřuje i národní strategie na podporu pozitivního stárnutí. Její první tezi prezentovalo ministerstvo práce a sociálních věcí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový sál pro seniory v Benátkách nad Jizerou

Nový sál pro seniory v Benátkách nad Jizerou | Foto: Jana Huzilová

Ministerstvo upozornilo hlavně na diskriminaci seniorů a na stereotypy, které s nimi společnost spojuje.

„V rámci národní strategie máme v současnosti ne úplně optimistická čísla ze sociologického výzkumu, který probíhal v celé Evropské unii,“ říká náměstek ministerstva práce pro sociální začleňování a rovné příležitosti Jan Dobeš.

Z průzkumu vyplynulo, že zhruba čtvrtina obyvatel unie vnímá osoby, kterým je 55 a více let, nějakým způsobem negativně nebo jako ohrožující.

Přehrát

00:00 / 00:00

O národní strategii na podporu pozitivního stárnutí hovořil v Ozvěnách dne Jan Dobeš, náměstek MPSV pro sociální začleňování a rovné příležitosti

Česká republika však z průzkumu vyšla daleko hůř a průměr daleko předčila. „54 procent respondentů uvedlo, že s osobami staršími 55 let si spojují spíše negativní konotace. To bychom chtěli změnit,“ tvrdí Jan Dobeš.

V rámci národní strategie na podporu pozitivního stárnutí proto ministerstvo stanovilo sedm základních priorit a okruhů pro aktivní stárnutí.

„Jsou jimi lidská práva pro seniory, zaměstnávání a zaměstnanecký trh pro seniory jak před důchodem, tak v důchodovém věku, mezigenerační dialog a solidarita, způsoby a opatření podporující dobrovolnictví, celoživotní vzdělávání, kvalitní prostředí, zejména bydlení, a sociální a zdravotní péče,“ vyjmenovává Jan Dobeš.

Vybrána budou nejdůležitější opatření

Priority strategie však mohou narazit na ekonomickou realitu a nedostatek prostředků.

„Právě proto jsem se rozhodli první verzi národní strategie zveřejnit v rámci celé společnosti. Chceme iniciovat nejen vládní či krajskou, ale i celospolečenskou diskuzi,“ vysvětluje Dobeš.

Cílem je upřednostnit ze stanovených priorit ta opatření, která budou nejdůležitější a společností nejvíce podporovaná. Pak se najdou i prostředky pro jejich financování.

Kateřina Kozmová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme