Více než polovina vězňů nepracuje, nemá kde

Věznění je ten nejdražší způsob řešení kriminality. Náklady výkonu trestu jsou nastaveny tak, že v žádném případě nepokryjí reálnou spotřebu odsouzeného člověka ve vězení. Radiožurnálu to potvrdil první náměstek generální ředitelky Vězeňské služby Bohuslav Burkiewicz.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vězení

vězení | Foto: Vězeňská služba ČR

Každý odsouzený je povinen hradit náklady výkonu trestu. Vládní vyhláška stanoví částku 45 korun na den - je to asi desetina toho, co vězeň v reálu spotřebuje. I takto symbolická částka je však pro Vězeňskou službu obtížně vymahatelná. Úspěšnost vymahatelnosti je 3,1 procenta.

Důvod je prostý: vězňové odcházejí do civilu obtíženi dluhy a pohledávkami, protože více než polovina jich během výkonu trestu nepracuje. A nepracuje proto, že práce není. Vězeňská služba se snaží dát vězňům práci ve vlastních provozech. Druhé řešení představují podnikatelé, říká náměstek Bohuslav Burkiewicz. "Vytvořit jim podmínky pro to, aby zaměstnávání vězňů pro ně bylo zajímavé".

Šéf Sdružení podnikatelů Bedřich Danda volá po tom, aby byla jasně dána cenová kalkulace práce lidí ve výkonu trestu. "Protože když to bude veřejně známé, tak už potom ten podnikatel si může vybrat."

A předsudky o kvalitě práce odsouzených? Mohou se minimalizovat tím, že Vězeňská služba bude poskytovat dostatečné informace o kvalifikaci lidí ve výkonu trestu.

Eva Hůlková, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme