Více než polovina vězňů ‚sedí‘ za majetkovou trestnou činnost

V České republice je za mřížemi nejméně pětkrát méně opilých cyklistů než v Polsku, kde je jich více než pět tisíc. Statistiky v ČR nerozlišují, jestli odsouzenec usedl opilý za volant nebo za řidítka, těchto vězňů je ale dohromady u nás 1077, z toho 11 žen. Všechny je soud poslal za mříže za ohrožení pod vlivem návykové látky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vězeňská cela (ilustrační foto) | Foto: Vězeňská služba ČR

Nedá se vyloučit, že mezi odsouzenými budou i cyklisté pod vlivem alkoholu.

České věznice ale také trápí přeplněnost, střechu nad hlavou poskytují v současnosti 23 tisícům odsouzenců. Z více než poloviny jde o majetkovou trestnou činnost, s tím, že jen za krádež si vyslechlo odsuzující rozsudek 8530 lidí. Když k tomu přidáme i podvody, zpronevěru a neoprávněné držení platební karty, jsou to další tři tisícovky případů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor Martin Drtina mluví o českém vězeňství v Odpoledním Radiožurnálu.mp3

Některé zločiny pak spadají částečně do více kategorií. Například loupež můžeme zařadit jak do majetkových, tak do násilných činů. Za násilné činy si v České republice odpykává trest o něco více než deset tisíc lidí.

Nemalá část odsouzenců má bohatou trestní minulost, těch činů mají na svém kontě víc, a proto se ve statistikách objeví i vícekrát.

Vězeňská služba eviduje ve svých výkazech vězně i podle dosaženého vzdělání. Jen základní školu má 41 procent odsouzených, vyučených bez maturity je stejně tolik. Naproti tomu ve vězení jsou i necelá dvě procenta vysokoškoláků.

Polské věznice jsou přeplněné opilými cyklisty

Číst článek

Martin Drtina, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme