Více peněz od pojišťoven se dočkají nemocnice i ambulance

Ministryně zdravotnictví Milada Emmerová podepíše odpoledne tzv. úhradovou vyhlášku. Ta stanoví platby pojišťoven za zdravotní péči - na první pololetí tohoto roku předepisuje růst plateb o tři procenta. Více peněz od pojišťoven dostanou nemocnice, léčebny, ambulantní specialisté a domácí péče. Pojišťovny a profesní skupiny lékařů ale s vyhláškou nesouhlasí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Milada Emmerová

Milada Emmerová | Foto: Poslanecká sněmovna

Milada Emmerová dnes před novináři slíbila, že vyhlášku během dne určitě podepíše. Za zbytečné otálení ji kritizoval předseda České lékařské komory David Rath - ministryně se proti tomu ohradila. "Já nerada dělám rozhodnutí ála dělová koule a prostě chci, abych za tím mohla stát a zodpovědět si tento krok v době, kdy třeby by se ukázalo, že nevyhovuje."

Zatímco Česká lékařská lékařská komora tzv. úhradovou vyhlášku schvaluje, profesní skupiny lékařů a pojišťovny ji odmítají. Obávají se prodloužení plateb lékařům a zvýšení dluhů pojišťoven až na 20 miliard . Ministerstvo zdravotnictví ale tvrdí, že má jiné výpočty.

Jaromír Gajdáček ze Svazu zdravotních pojišťoven tvrdí, že aktuální znění úhradové vyhlášky pojišťovny neznají a ministerstvo je o případných změnách neinformovalo. "A považujeme to za vrchol arogance moci, protože s plátci, zdravotními pojišťovnami žádné závěrečné znění vyhlášky projednáno nebylo a my teď jako zodpovědní plátci ani nevíme, jaký dopad to bude mít."

Spor kvůli úhradové vyhlášce se táhne už dva týdny. V posledních šesti letech ji ministerstvo vůbec nevydalo a na palcení se dohodly pojišťovny s poskytovateli péče.

Markéta Kaclová, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme