Vicekancléř Hájek se chce právní cestou bránit výrokům Schwarzenberga

Prezidentův vicekancléř Petr Hájek se chce právní cestou bránit proti tomu, že ho ministr zahraničí a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg v médiích označil za ‚poskoka‘ prezidenta Václava Klause.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Václav Klaus a Petr Hájek (vpravo) na archivním snímku z 21. prosince 2006

Prezident Václav Klaus a Petr Hájek (vpravo) na archivním snímku z 21. prosince 2006 | Zdroj: ČTK

Podle Hájka tím ministr hrubě urazil hlavu státu. „Osobně bych na takovou urážku nereagoval, protože jde v případě pana Schwarzenberga o běžnou praxi. Je to však současně hrubá urážka instituce prezidenta republiky. Chci proto oznámit, že se proti těmto neslušným způsobům hodlám bránit právními prostředky. Jinak hrozí, že lidé jako pan Schwarzenberg ze svých častých hrubostí učiní společenskou normu,“ uvedl ve svém oznámení.

Petr Hájek, stejně jakýkoli jiný občan, má podle místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska právo využít v případě, že se cítí poškozen, právní nástroje. Komentář zazněl i od šéfa poslanců TOP 09 a Starostů Petra Gazdíka:

Přehrát

00:00 / 00:00

Své stanovisko vysvětloval vicekancléř prezidenta Petr Hájek v podvečerních Ozvěnách dne

„Já bych k tomu dodal, že pevně doufám, že pan Hájek se stejným způsobem ohradí proti panu Bártovi, protože pan Bárta pana prezidenta označil za svou loutku, což mne jako občana uráží.“

Na řadě jsou právníci

V Ozvěnách dne Petr Hájek uvedl, že možnosti jeho obrany ještě prozkoumají právníci. „Tady jeden z nejvyšších ústavních činitelů, ministr zahraničí, první místopředseda vlády, šéf koaliční strany opovržlivě a urážlivě hovoří o spolupracovníkovi prezidenta republiky, a to zcela veřejně.“ Jak Hájek dále uvedl, cítí povinnost dát najevo, že všechno má své meze.

„Prostě chování ústavních činitelů je pro řadu lidí normotvorné. A já bych byl nerad, aby lidé, jako pan Schwarzenberg, ze svých tolerovaných hrubostí učinili normu.“ Hájek vnímá ministrova slova i jako současně útok na instituci, v níž je zaměstnán „Tedy nepřímo i na prezidenta.“

„Takový útok na čelného úředníka prezidentské kanceláře by si v době prezidenta Havla, kdy na mém, nebo podobném, místě byl Karel Schwarzenberg, nikdo nedovolil. Tehdy jednak fungovalo něco jako ‚kindrestube‘; jednak by ho mediální mainstream okamžitě popravil.“

Nevyloučil, že jeho rozhodnutí k obraně má určitou spojitost s kauzou Bátora. „Asi nepřímou nějakou má, protože se odehrává ve stejné době. Když se nějakým výrokem cítí dotčen pan ministr Schwarzenberg, málem padne vláda.“

Za důležité přitom považuje, aby se všem občanům měřilo stejným metrem. „Pakliže ne, nežijeme v republice,“ poznamenal v Ozvěnách dne Petr Hájek.

Slevování z noblesy

Komentátor Radiožurnálu Petr Nováček v Ozvěnách dne připomněl, že o úspěchu případné Hájkovy žaloby by se dalo uvažovat v případě žaloby občanské. Připomněl, že urážka nejvyšších představitelů přestala být trestným činem záhy po listopadu 1989.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nad invektivami na české politické scéně se v Ozvěnách dne zamyslel komentátor Radiožurnálu Petr Nováček

Výraz Karla Schwarzenberga považuje za nepřiměřený. „Divím se, že člověk jeho noblesy z ní v poslední době jakýmsi zvláštním způsobem slevuje.“

„Nevím, jestli zrovna Karel Schwarzenberg by se chtěl řadit do onoho proudu české politiky, jež se podílí na jejím zhrubnutí,“ poznamenal Petr Nováček.

Milan Kopp, Věra Pfeifferová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme