Vicepremiér a ministr spravedlnosti Rychetský podal demisi

Vicepremiér a ministr spravedlnosti Pavel Rychetský podal dopoledne demisi na obě funkce. Bývalý advokát, kterého Senát na doporučení prezidenta Václava Klause zvolil ústavním soudcem, demisi podal hlavě státu prostřednictvím premiéra Vladimíra Špidly. Prezident ho do funkce soudce jmenuje pravděpodobně ve středu. Kdo stane po Rychetském v čele české justice, zatím stále zůstává otazníkem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavel Rychetský | Foto: Jan Rosenauer

Podle Jindřicha Marka z tiskového odboru Úřadu vlády zanikne Rychetskému mandát k výkonu vládních funkcí dnem, kdy prezident demisi přijme. Kvůli funkci ústavního soudce se Rychetský už minulý měsíc vzdal své stranické příslušnosti. Senátorský mandát mu automaticky vyprší dnem přijetí funkce ústavního soudce.

Zatím stále není jasné, kdo resort spravedlnosti po Rychetském převezme. "V současné době je v rukou premiéra Vladimíra Špidly aby jmenoval nástupce pana Rychetského, a vzhledem k tomu, že ve středu je zasedání vlády, kterého se pan premiér ačkoliv je na dovolené zúčastní, tak myslím, že tento problém bude řešit v několika krátkých dnech," uvedl Marek. Ministerstvo dočasně povede premiér.

Převzít Rychetského resort nebyli ochotni například předseda pražského Městského soudu Jan Sváček, místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Jitka Kupčová či ministryně školství Petra Buzková. Uvažovalo se také o koaliční výměně ministerstev, kdy by spravedlnost převzal nynější ministr pro místní rozvoj, unionista Pavel Němec.

Ministrem spravedlnosti se nestal ani místopředseda Advokátní komory Vladimír Papež, který s nabídkou premiéra původně souhlasil. Jihočeský právník ale po nátlaku médií nakonec funkci rovněž odmítl, protože že by se podle svých slov nemohl plnohodnotně věnovat práci ministra a zároveň čelit kampani namířené proti své osobě. Kritiku si vysloužil především kvůli autonehodě pod vlivem alkoholu.

Post místopředsedy vlády by měl po Rychetském podle tisku převzít ministr financí Bohuslav Sobotka. O Rychetského křeslo v Senátu bude bojovat podle rozhodnutí zástupců ČSSD ze Strakonicka a části Písecka a Prachaticka jeho dosavadní asistent Josef Samec. Proti němu by ve volbách mohl stanout například strakonický místostarosta Pavel Pavel z ODS, kandidaturu nevyloučil ani bývalý kancléř Karel Schwarzenberg.

Naděžda Hávová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme