Vicepremiér Čunek zatím neodstoupí, i když ho k tomu už nepřímo vyzval i premiér

Premiér Mirek Topolánek nepřímo vyzval Jiřího Čunka k odchodu z vlády. Domnívá se, že sílící veřejný tlak kvůli obvinění z korupce lidovecký vicepremier neustojí. Jiří Čunek dnes nepřišel k výslechu na policii, jako důvod uvedl silný mediální tlak. Opustit vládní funkci nehodlá. Uvnitř lidové strany stoupá napětí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Čunek | Zdroj: ČTK

Policie si Čunka pozvala na dnešek, ministr však v úterý požádal svého právního zástupce, aby výslech odložil. O jeho přípravě v předstihu přinesl informace deník Právo.

Vypovídat chce Čunek až poté, co opadne mediální tlak, jemuž je prý v současnosti vystaven. "Když se budou státní zástupce a policie chovat opravdu profesně, tak pak jsem přesvědčen o tom, že mohu mít alespoň v některých případech, ne ve všech samozřejmě, rovné šance jako každý jiný občan," řekl Čunek.

Na přímý dotaz, zda odstoupí, Čunek uvedl: "V tuto chvíli určitě ne". Tvrdí, že má takové důkazy, které určitě prokáží jeho nevinu. Premiér Mirek Topolánek dnes ale Čunka k opuštění kabinetu nepřímo vyzval. Použil přitom srovnání s případem poslance ODS Vladimíra Doležala.

"Já ho (Čunka) k tomu nemůžu přinutit, ale myslím, že nakonec ten tlak, a vaše mikrofony o tom svědčí, ho k tomu přinutí. Jeho rozhodnutí je cennější než rozhodnutí koalice," řekl premiér novinářům. Soud minulý týden zatím nepravomocně zprostil Doležala obžaloby z korupce. "A dneska se bavíme o jeho návratu," dodal Topolánek.

Odpovědnost leží podle Topolánka především na KDU-ČSL. Lidovci však nejsou v postoji k dalšímu setrvání Jiřího Čunka ve vládě i ve straně jednotní. Shodují se v tom, že by měla být kauza vyšetřená co nejdřív. Čunkovo vysvětlení, že na policejní výslech nepřišel kvůli mediálnímu tlaku, ale někteří z jeho stranických kolegů nepovažují za pádný argument. Mezi nimi lidovecký poslanec Pavel Severa: "Samozřejmě, politik musí počítat s tím, že je politik a měl by svoje kroky vážit s ohledem na to, že je veřejný činitel."

Zhruba před týdnem Čunkovi lidovecký celostátní výbor vyjádřil důvěru. Situaci svého předsedy bude v pátek řešit celostátní konference KDU-ČSL. Podle místopředsedkyně strany Vlasty Parkanové zatím nechávají přímo na Jiřím Čunkovi, jak se s kauzou sám vypořádá. "Já bych si nechtěla vít na svědomí, abych někoho nutila k tomu, aby něco udělal, když on to bere jako přiznání viny. A nikdo jiný než on, nebo možná několik dalších, neví, kde je pravda. Já tu pravdu neznám, on ji zná! Je to na něm, musí to udělat on."

Vicepremiér a šéf zelených Martin Bursík označil za politickou chybu, že Čunek výslech na policii odložil. Soudí, že pokud sám předseda KDU-ČSL nevyvodí do 14 dnů z kauzy odpovědnost, měla by se na společném řešení domluvit vládní koalice.

"Pro mě je to veliké zklamání, já jsem to naopak pokládal za příležitost, aby v omezeném časovém období, které je pod tlakem médií vytvářeno na vládu, aby se mohl obhájit," prohlásil ve sněmovně Bursík. Tento či maximálně příští týden chce spolu s Topolánkem a Čunkem situaci řešit.

Opozice, tedy ČSSD a KSČM, soudí, že Čunkovo setrvávání v úřadu je neúnosné a republiku poškozuje. Podle předsedy ČSSD Jiřího Paroubka bude Čunkova pozice v politice stále složitější. "Myslím, že kdyby pan Čunek odešel před nějakými pěti šesti týdny, tak by si zachoval důstojnost a mohl by se do politiky v budoucnu, pokud se ukáže, že je opravdu nevinen, vrátit. Takhle to vidím jako vyloučenou věc," řekl Paroubek.

Jiří Čunek je stíhán za přijetí úplatku. Podle obvinění v únoru 2002 dostal jako vsetínský starosta zhruba půlmilionový úplatek od realitní společnosti H&B Real za prodej většinového podílu města ve společnosti Vsetínské byty. Čunek i firma obvinění odmítají.

Milan Kopp, Martin Hromádka, Václava Marešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme