Vicepremiér Kosova Hashim Thaçi je podle Miloše Zemana válečný zločinec

Prezident Miloš Zeman znovu kritizoval uznání nezávislosti Kosova. Srbskému deníku Večernje novosti řekl, že tento krok otevřel Pandořinu skříňku směrem k překreslování hranic na celém světě. Zeman také v rozhovoru označil současného kosovského vicepremiéra Hashima Thaçiho za válečného zločince.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda vlády Kosova Hashim Thaci

Předseda vlády Kosova Hashim Thaci | Foto: European Commission Audiovisual service

Odvolal se přitom na někdejší hlavní žalobkyni Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii Carlu del Ponteovou.

„Vydala knihu, kde obviňuje UCK, Kosovskou osvobozeneckou armádu, a osobně Hashima Thaçiho z válečných zločinů, včetně odebírání lidských orgánů za účelem komerční transplantace. No a já jsem na základě této zprávy označil Hashima Thaçiho za válečného zločince. A na tomto názoru nemám co měnit,“ uvedl Zeman.

Přehrát

00:00 / 00:00

O výrocích Miloše Zemana na adresu Kosova mluvili europoslanci Jiří Maštálka z KSČM a Jiří Pospíšil zvolený za TOP 09

Ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka z ČSSD prezidentovo vyjádření nepřekvapilo. Řekl, že i on sám před lety jako opoziční politik s vyhlášením nezávislosti Kosova nesouhlasil. Postupně ale změnil názor.

„Kosovští i srbští reprezentanti jsou dnes schopni shodnout se na věcech společného zájmu. Pro nás to má velký význam. V jakýchkoliv dnešních vyjádřeních musím sledovat, jestli těmi vyjádřeními pomáhám tomuto procesu otevírání perspektivy pro Srbsko a Kosovo, jestli pomáhám stabilizaci toho prostředí, nebo naopak,“ řekl Zaorálek.

Kosovská diplomacie na vyjádření českého prezidenta zatím nereagovala.

Nezávislost vyhlásilo Kosovo v roce 2008. Neuznalo ji například Srbsko, Slovensko nebo Španělsko. Naopak asi polovina členských států OSN samostatné Kosovo uznala. S výjimkou pěti také všechny členské země Evropské unie.

Občan versus prezident

„Máme prezidenta, který byl přímo zvolen, a který má nepochybně právo na svůj názor. Tento jeho názor v daném případě plně sdílím. Myslím si, že bylo velké neštěstí, že Česká republika samostatné Kosovo uznala,“ říká europoslanec Jiří Maštálka z KSČM.

„Není obvyklé, pokud prezident země nerespektuje rozhodnutí jiného ústavního orgánu. Zkrátka a dobře v České republice uznává cizí země vláda České republiky. Ta to před několika lety učinila a ostatní ústavní činitelé by toto měli respektovat,“ nesouhlasí europoslanec Jiří Pospíšil zvolený za TOP 09.

„Toto je pouze další důkaz toho, jak Miloš Zeman nakládá s demokracií a s právem v České republice. On samozřejmě jako člověk může nesouhlasit s tím, že Kosovo bylo uznáno, ale nemůže jako prezident odmítat jmenovat například našeho velvyslance v Kosovu. To už není pohled občana Miloše Zemana, ale akt prezidenta, který nerespektuje, že vláda, která na to má právo, Kosovo uznala. A jestli to je špatně nebo ne, to už je na další debatu,“ dodává Pospíšil.

ČRo, Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme