Vicepremiér Rychetský kritizuje odvolací soudy

Práci odvolacích soudů kritizuje šéf resortu spravedlnosti a vicepremiér Pavel Rychetský. Jak uvedl na sněmu Soudcovské unie v Liberci, téměř 70 procent případů vracejí krajské a vrchní soudy z důvodu formálních nedostatků, aniž by se zabývaly právní stránkou věci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

P. Rychetský | Foto: Jan Rosenauer

Věří však, že to není důsledek alibismu, ale snahy soudců o ochranu lidských práv. Vysoký počet vracených případů je podle Rychetského jedním z důvodů příliš dlouhého projednávání některých případů. To Česku vytýká i Evropská komise.

V civilní oblasti je nyní přes 440 tisíc neukončených soudních sporů, z toho více než 77 tisíc případů se vleče déle než tři roky. Výjimkou ale nejsou ani případy trvající pět či sedm let.

Nově zvolený prezident unie Jaromír Jirsa se ale proti kritice striktně ohradil. Tvrdí, že by bylo potřeba vyškolit vyšší soudní úředníky, kteří by zpracovávali stále narůstající soudní agendu brzdící rozhodování soudců.

Milan Kopp, Ladislav Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme