Vichřice Herwart způsobila na českých železničních tratích škodu necelých 11 milionů korun

Správa železniční dopravní cesty vyčíslila škody způsobené víkendovou vichřicí na skoro 11 milionů korun. Extrémně silný vítr poničil hlavně trakční vedení.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V brněnské ulici Hlavní v Komíně vichřice 29. října ulomila část stromu, který spadl přes silnici a strhl trolejbusovou trolej. | Zdroj: ČTK

„Jedná se o škody na našich zařízeních, převážně tedy na trakčním vedení, případně na infrastruktuře, pokud došlo třeba k najetí vlaku na spadlý strom, a dále jsou to náklady spojené s odstraněním popadané vegetace na kolejiště. V této částce nejsou zahrnuty finanční ztráty jednotlivých dopravců,“ řekla Radiožurnálu mluvčí Správy železniční dopravní cesty Kateřina Šubová. V částce jsou započtené i náklady na zásah drážních záchranářů.

Nejvíc škod řešili železničáři podle Šubové na severu. „Orkán řádil na celém našem území. Logicky největší škody způsobil v severních horských oblastech, to znamená Ústecký, Liberecký kraj. Nemalé škody jsme zaznamenali i na Vysočině nebo třeba na jižní Moravě,“ popsala Šubová.

Vichřice Herwart v Česku zabila čtyři lidi. Kvůli popadaným stromům byly mimo provoz desítky železničních tratí. Škody se blíží miliardě korun. Vyplývá to z předběžných odhadů největších tuzemských pojišťoven. Zatím vyřešily čtvrtinu případů.

Největší škody způsobily stromy, které spadly na auta, domy a ploty. Konečná čísla budou podle České asociace pojišťoven příští týden.

Anna Horáčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme