Vichřice položila sedmdesát procent roční těžby dřeva Lesů ČR

Čtyři a půl miliónů kubíků dřeva leží ve státních lesích následkem vichřice z minulého týdne. K tomu je ještě třeba připočítat škody v soukromých a obecních lesích. Ty by ale podle ministra zemědělství Petra Gandaloviče měly být o něco nižší, protože v místech, kde byla vichřice nejhorší jsou majetky Lesů České republiky.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Následky orkánu v Českém lese

Následky orkánu v Českém lese | Zdroj: ČTK

Čtyři a půl miliónu kubíků - to je 70 procent roční těžby Lesů České republiky. Ministr zemědělství Petr Gandalovič se teď rozhoduje, jestli navrhne vládě vyhlásit stav nouze. "Pak by to, znali jsme to již z povodní, znamenalo určitá větší práva, větší možnosti státní správy při řešení této krize," řekl.

Je také možné, že by stav krize stanovily Lesy z vlastní iniciativy a mohly by zadat zakázky na kalamitní dřevo zrychleným způsobem - Lesy ČR by ale podle ředitele Františka Koníčka přesto chtěly, aby jim tento postup vláda posvětila. "V dnešní situaci je dneska všechno napadáno z hlediska smluvních partnerů. Je proto vždycky lepší, když exekutiva bude informována podrobně," vysvětlil Koníček.

Prioritou všech je teď vytěžit dřevo co nejdříve, než se v tomto teplém počasí začne množit kůrovec. S tím, že by stát uvolnil mimořádnou dotaci na pomoc Lesům ČR ale minstr nepočítá - těžba kalamity je sice nákladnější a za kalamitní dřevo je méně peněz, Lesy ČR by to podle Petra Gandaloviče ale měly zvládnout vlastními silami.

Statisíce kubíků dřeva poničil orkán z minulého týdne třeba v Národním parku Šumava. Lesníci se ale do všech oblastí stále nedostali a škody tak mohou být ještě vyšší. Do některých míst navíc kalamitní štáb kvůli riziku pádu dalších stromů zakáže veřejnosti vstup. Správa národního parku se podle mluvčího Radovana Holuba obává sněžení předpovídaného na tento týden. Stromy jsou podmáčené a narušené a hrozí, že se budou lámat nebo vyvracet.

"Nejpostiženější místa Šumavy jsou Borovolacko a Prášilsko. Zejména hřebenové polohy, jako je třeba Polom, tak vypadají velmi špatně. Vyklízení samo bude velmi komplikované, protože některé kmeny jsou narušené, jsou třeba prasklé a hrozí polomy. Odstraňování může trvat půl roku až rok," přiblížil Holub.

ČEZ už odstranil všechny poruchy

Elektrárenská společnost ČEZ už odstranila všechny poruchy po ničivém orkánu. Bez elektřiny při tom byl koncem minulého týdne až milión zákazníků. Na několika místech Krkonoš a Šumavy zabezpečují dodávku náhradní agregáty. Také společnost E.ON hlásí, že bez proudu zůstávají už jenom desítky lidí v oblasti Českokrumlovska a Českobudějovicka.

Blanka Černá, Ondřej Kubala, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme