Vichřice řádila nejen v Česku

Mohutná vichřice si do nedělního poledne vyžádala na celém území republiky 2078 výjezdů hasičů. Většinou odstraňovali padlé stromy, likvidovali následky poškozených střech, stržených elektrických drátů a dalších případů. Orkán v západní Evropě zabil zhruba tři desítky lidí. Nárazy vichru na mnoha místech dosahovaly rychlosti více než 140 kilometrů za hodinu. Nejvíce obětí má živel na svědomí v Německu, dále pak v Británii, Francii a v Nizozemsku. Další mrtví jsou hlášeni také z Belgie a ze Švýcarska. Vichřice navíc způsobila vážné problémy v dopravě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

silný vítr

Vítr někde dosahoval až síly orkánu. Značnou sílu měl na Plzeňsku a Českobudějovicku, kde musela být odkloněna doprava na silnici E 55 směrem ke státní hranici s Rakouskem. Mimořádně silná vichřice, která se přehnala přes západní Čechy, vyvracela stromy a poškodila elektrická vedení. Na řadě míst v Plzeňském i Karlovarském kraji byla přerušena dodávka elektřiny. Nejvíce byla postižena oblast Šumavy, v Karlovarském kraji pak oblast Ostrova, Rotavy a Jindřichova. Bez proudu se ocitlo několik tisíc odběrných míst.

Zahraničí? Zmařené lidské životy, na mnoha místech kolaps dopravy, polámané stromy, poškozené střechy i automobily a strhané elektrické vedení! Počet obětí roste v Německu, v Británii zahynulo šest lidí.

Tři lidské oběti si vyžádala vichřice v sousedním Polsku. Podle informací varšavského zpravodaje Českého rozhlasu Pavla Nováka odklízeli polští hasiči z cest spadané větve a stromy. V několika lokalitách vítr strhal elektrické vedení.

Silný vítr donutil naše silničáře vyhlásit v noci na pondělí kalamitu na Prachaticku, Železnorudsku a v západní části Šumavy. Některé silnice byly padlými kmeny doslova zatarasené. U Horního Václavova na Bruntálsku spadl strom na linkový autobus, naštěstí nikoho neporanil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Regionální reportéři ČRo: Vichřice nad Českem

Na Plzeňsku zůstaly po vichřici stovky polámaných stromů, sloupů a poničených střech. Podle dostupných údajů nebyl nikdo zraněn. Stromy padaly nejčastěji na silnice, řada jich musela být hlavně na Klatovsku a Tachovsku uzavřena. Jen do půlnoci měli hasiči 192 zásahů. Kvůli dešti stouply i některé řeky. Hladina Radbuzy ve Staňkově na Domažlicku dosáhla druhého stupně, Berounka v Plzni na Bílé Hoře, Mže ve Stříbře na Tachovsku a Radbuza ve Lhotě jsou na prvních stupních.

Železničářům se podařilo s výjimkou třech úseků zprovoznit už všechny tratě, které zavalily větrem vyvrácené stromy. Stále se nejezdí mezi Vyšším Brodem Klášterem a Rybníkem v jižních Čechách, Zbraslavicemi a Zručí nad Sázavou na Kutnohorsku a Bruntálem a Malou Morávkou na Bruntálsku. Je tam zavedena náhradní autobusová doprava. Celkem měly dráhy po vichřici mimo provoz 100 úseků. Radiožurnálu to potvrdila mluvčí drah Zdena Celá.

Poryvy vichřice ničily i Olomoucký kraj. Hasiči, silničáři, pracovníci drah a energetiky od noci bojují s popadanými stromy, přetrhanými elektrickými dráty či strženými střechami. Také tam si podle dostupných informací vichr zatím nevyžádal žádnou oběť ani zranění.

Vichřice se nevyhla ani Slovensku, kde od nedělního večera porážela stromy a strhávala elektrické vedení. Vítr, déšť i padající stromy zapříčinily zpoždění vlaků na několika slovenských tratích. Zvlášť komplikovaná byla situace v oblasti Tater. Podobné problémy zažívají také motoristé, protože padající kmeny zablokovaly provoz na několika silnicích na východním Slovensku.

Milan Kopp, Kateřina Pospíšilová, Lenka Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme