VIDEO: Komu vadí krumlovská točna?

Českokrumlovská točna ve své současné podobě do barokní zahrady nepatří, shodli se památkáři i politici v přímém přenosu Speciálu Martina Veselovského. Společnou řeč ale nenašli v případě jejího přemístění ze současného místa. V článku naleznete videozáznam celé diskuze.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Speciál Martina Veselovského z Českých Budějovic. | Foto: Filip Jandourek

Památkáři považují točnu za rušivý prvek v zahradě, která je pod ochranou UNESCO. Ministr kultury Jiří Besser se postavil za nápad Jihočechů točnu přestavět, ale neposunovat.

S tím ovšem nesouhlasí například expert Národního památkového ústavu a poradce organizace UNESCO Josef Štulc.

„Nevidím žádný důvod, ani historický, ani kulturní, ani estetický, proč musí být točna v křížení os barokní zahrady a proč musí stát před Bellárií. Sám jsem kdysi posuzoval skvělý projekt na vytvoření scénického prostředí, kde by šlo o rozšíření tohoto parku o divadelní část,“ řekl Štulc.

Diskuse se účastnili: prezident české sekce ICOMOS (Mezinárodní rady památek a sídel) Josef Štulc, rektor AVU Jiří T. Kotalík, ředitel Jihočeského divadla Jiří Šesták a hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola.

Další debata bude 14. července ve Frýdlantu. Tématem budou větrné elektrárny.

Martin Veselovský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme