VIDEO: Muž z Ústecka předvyplňoval lístky k volbám. Za hlas vyplácel 300 korun

V Kadani na Chomutovsku a v Bílině na Teplicku zaznamenali aktivisté z protikorupčních organizací Naši politici a Transparency International nakupování volebních hlasů. Na několika místech Ústeckého kraje zasahuje dokonce policie. Kupčení s hlasy zde prokazuje videozáznam, který má Český rozhlas k dispozici.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vystřižená fotografie z pořízeného videozáznamu z Bíliny od organizace Naši politici | Foto: Matěj Skalický

Aktivisté se v Bílině domluvili s několika spolupracovníky z místní romské komunity, na kterou muž skupující hlasy cílil. Dobrovolníci dostali skryté kamery a mikrofony. Hráli "volavky" s tím, že slyšeli o tom, že někde můžou dostat peníze za svůj hlas.

Potvrdilo se, že jeden vietnamský obchodník lidem v Bílině dával 300 korun za to, že přinesli vlastní volební lístek, který dostali do schránky, a za peníze šli k volbám s jiným, už předvyplněným lístkem. Když se vrátili z volební místnosti, dostali slíbenou odměnu.

Nakupování voličských hlasů v Kadani mělo podle Transparency International jiná pravidla. Organizace má záznamy, které prokázaly, že taxíkáři zde vozili hned několik voličů najednou přímo k volebním místnostem a pak je okamžitě odváželi pryč.

Místní komisaři byli podle informací Transparency International udivení z toho, kolik prvovoličů a lidí, kteří běžně k volbám nechodí, letos odevzdalo svůj hlas.

Voliči se ptali po penězích za svůj hlas, tvrdí komisaři. Možné ovlivňování vyšetřuje policie

Číst článek

Nejde o jediná dvě místa v Ústeckém kraji, kde policie prověřuje kupčení s volebními hlasy. Zasahuje také v Lovosicích, Litvínově nebo třeba v Chomutově.

Gabriela Hauptvogelová, msk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme