VIDEO: Policie na D11 kontroluje řidiče kamionů. Někteří si za jízdy čtou nebo telefonují

Speciální kontrolní akci dnes odstartovala dopravní policie na dálnici D11. Zaměřila se na řidiče kamionů a na to, jak moc se věnují řízení. Policie na východě Čech jako první v celém Česku nasadila do akce i autobus. Právě v něm byli policisté, kteří přestupky řidičů natáčeli na kamery. Záznamy pak posloužily jako jasný důkaz. Přímo na dálnici D11 vše sledovali exkluzivně i reportéři Českého rozhlasu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie spustila speciální kontroly řidičů kamionů

Policie spustila speciální kontroly řidičů kamionů | Foto: Martin Pařízek | Zdroj: Český rozhlas

Výška autobusu policistům umožňuje za pomoci kamer nahlédnout přímo do kabiny kamionu.

V případě, že policisté v autobusu zjistí nějaký problém, dávají vědět dalším hlídkám v policejních autech, které pak daný kamion zastaví. Záznamy pak slouží jako jasný důkaz přestupku.

Policisté se zaměřují hlavně na to, jestli se řidiči soustředí na řízení. Právě nepozornost totiž podle statistik může za více než polovinu všech nehod v Česku. A v případě kamionů bývají následky tragické.

V rámci této speciální akce už mají policisté natočeno například to, jak řidiči telefonují, nejsou připoutáni, mají nohy na palubní desce nebo dokonce za jízdy čtou noviny. Reakční doba se pak prodlužuje o několik vteřin.

„Z natočených záběrů mne občas mrazí,“ říká šéf dopravní policie Královéhradeckého kraje Petr Dušek.

„Soustředěný řidič má reakční dobu do vteřiny. Nejsem-li soustředěný a reaguji až na nějaký podnět, tak se ta doba zákonitě musí prodlužovat. Můžou to být i dvě vteřiny a při té rychlosti je potřeba si uvědomit, kolik to auto ujede,“ vysvětluje koordinátor BESIPu pro Královéhradecký kraj Petr Hošek.

Policejní autobus se však nezaměřuje pouze na řidiče kamionů, ale i na řidiče osobních aut. I mezi nimi již od rána natočil množství hříšníků.

Přehrát

00:00 / 00:00

O kontrolách kamionů na dálnici D11 natáčel reportér Ondřej Vaňura. Mluvil o nich i Martin Felix ze sdružení autodopravců Česmad Bohemia

Podle mluvčího sdružení autodopravců Česmad Bohemia Martina Felixe by policisté měli být na silnicích a dálnicích víc vidět.

„Obecně lze říct, že je v pořádku, že se policie vypravila přímo do provozu, myslím si, že by tam měla být vidět daleko častěji. Je to určitě lepší než neustálé používání automatických záznamových zařízení, protože trest přichází okamžitě, je výchovný a jsou trestáni všichni stejně,“ reagoval ve vysílání Českého rozhlasu na policejní kontroly. O dnešní akci má ale i pochyby.

„Nejsem si jistý, jestli zrovna jedna akce s nějakým starým orezlým autobusem a dvěma civilními policejními vozy je přesně to, co by řidiče od toho (nezodpovědného chování) ochránilo. Trošku mi to připadá jako show pro posluchače a diváky, že je třeba s těmi kamiony zase zatočit. Ale nicméně souhlasím s tím, že toto chování by se potírat mělo a police by měla jednat,“ doplnil Felix.

Ondřej Vaňura, Martin Pařízek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme