VIDEO: Zvednutý prostředníček na plénu? ‚Sněmovna zažila horší věci,‘ hájí se Vondráček

Předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO) ve středu těsně před zahájením jednání v dolní komoře ukázal před plénem prostředníček. Gesto podle něj patřilo olomouckého hejtmanovi Ladislavu Oklešťkovi (ANO). „Obsahově to nebylo vulgární. Bylo to čistě přátelsky myšlené,“ řekl pro Radiožurnál Vondráček. Prst zvedl, protože ho jeho stranický kolega provokoval poklepáváním na hodinky.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Incident se podle hodin, které jsou vidět na kamerovém záznamu, stal v 9.01. Vondráček si před zahájením schůze zapnul mikrofon, následně použil vulgární gesto.

Šéf sněmovny Vondráček ukázal na plénu zdvižený prostředníček. ‚Legrace,‘ hájí se

Číst článek

Poté plynule navázal zahajovací frází: „Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážení členové vlády, zahajuji druhý jednací den 40. schůze Poslanecké sněmovny. Všechny vás tu vítám.“

„Je to vytržené z kontextu. Pro mě je hlavně důležité, že neprobíhala schůze, ještě jsem nepředsedal. V každém případě si člověk musí hlídat, kde sedí,“ komentoval incident Vondráček s tím, že gesto převzal z jeho oblíbeného filmu Strážci galaxie.

V sále si podle Vondráčka nikdo ničeho nevšiml. Upozornil na něj až Deník N, který vulgarismus zahlédl na záběrech z Poslanecké sněmovny.

Podruhé u stolu předsedy

Vondráček čelil kritice kvůli svému chování ve sněmovně již loni v březnu. Během večírku totiž v minulosti zpíval s kytarou na předsednickém stole, odkud řídí schůze dolní komory. Někteří politici tehdy mluvili o absolutní neúctě, jiní o aroganci moci nebo zpupnosti. Vondráček ale tehdy odmítl, že by šlo o zneuctění Parlamentu.

„V první situaci jsem nebyl v té situaci, ve které jsem dnes. Jinak si myslím, že sněmovna zažila za mého působení horší věci. Nechci to snižovat, ale nedělejme z toho víc, než to je,“ odpověděl předseda sněmovny na otázku, jestli podobné incident jsou důstojné jeho pozice.

Jednací sál Poslanecké sněmovny, kde se zákonodárci scházejí, se nachází v Thunovském paláci ve Sněmovní ulici, jde o národní kulturní památku.

dok, ako, ztr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme