VIDEO: Předvolební Speciál Martina Veselovského na téma ekonomika

Tématem šestého předvolebního Speciálu Martina Veselovského byla ekonomika. Diskutovali Ivan Pilný z ANO 2011, Pavel Bělobrádek z KDU-ČSL, Jiří Dolejš z KSČM, František Koníček ze SPOZ, Milan Urban z ČSSD, Martin Kuba z ODS a Miroslav Kalousek z TOP 09.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předvolební Speciál Martina Veselovského na téma ekonomika | Foto: Filip Jandourek

Hosté předvolebního speciálu Martina Veselovského se shodli na tom, že je nutné oživit českou ekonomiku a více investovat. Přesto byly názory levého a pravého politického spektra velmi rozdílné.

Zásadní neshoda panovala v otázce nastavení daní.

Komunisté prosazují milionářskou daň a progresivní daň z příjmu. „Horní pásmo 32 procent z hrubé mzdy pro milionáře ročního příjmu, prostřední pásmo 25 procent pro vyšší střední vrstvy pro příjmy zhruba nad 50 tisíc měsíčně,“ vysvětlil Martin Dolejš.

Sociální demokracie má jinou představu. „20 procent do 100 tisíc výdělku měsíčně. Co bude nad 100 tisíc měsíčně, tak to by bylo zdaněno 30 procenty daně z příjmu fyzických osob,“ potvrdil Milan Urban.

Sazby, které komunisté nebo sociální demokraté prosazují, podle Miroslava Kalouska z TOP 09 dohromady udělají asi 15 miliard výběru do státního rozpočtu. A více než polovina bude vybrána od nízkopříjmových skupin.

„Horní sazby vám tam přinese poměrně velmi málo. Je to vaše rozhodnutí, že chcete nízkopříjmové voliče zkasírovat o procento více, než je dnes platnou součástí právního řádu. Každý by si to měl umět spočítat,“ reagoval Kalousek.

Posluchače zajímalo také takzvané skryté zdanění. „Mohu vám slíbit, že žádné skryté zdanění nebude a že budeme ostře proti experimentům typu solární panely a podobné záležitosti,“ promluvil směrem k voličům Ivan Pilný z hnutí ANO 2011.

Jako skryté zdanění jsou vnímány například vyšší ceny za energii z obnovitelných zdrojů. Ty se snaží snížit ODS.

„Podniky dnes zbytečně platí za obnovitelné zdroje třeba 10 nebo 15 milionů. České dráhy pomalu miliardu,“ připomněl Martin Kuba.

„Je otázka, jestli ta daň má nebo nemá být. Ale pokud nebude, tak musíme najít v rozpočtu jinou položku v oblasti příjmů a redukovat výdaj,“ namítal František Koníček ze SPOZ.

Pavel Bělobrádek z KDU-ČSL připomínal nutnost vyššího výběru daní například při růstu zaměstnanosti. Lidovci chtějí usnadnit hledání místa absolventům, ženám po mateřské dovolené a lidem nad 50 let věku.

Termíny předvolebních debat | Foto: ČTK

Jitka Hanžlová, Martin Veselovský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme