VIDEO: Předvolební Speciál Martina Veselovského na téma Evropská unie

Vstup do eurozóny a čerpání evropských peněz dominovaly první předvolební debatě Českého rozhlasu na téma Evropská unie. Do studia si moderátor Martin Veselovský pozval Martina Kubu z ODS, Marka Ženíška z TOP 09, Kateřinu Konečnou z KSČM, Jana Hamáčka z ČSSD, Františka Lukla ze SPOZ, Pavla Svobodu z KDU-ČSL a Věru Jourovou z ANO.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předvolební speciál Martina Veselovského na téma EU | Foto: Filip Jandourek

Debaty se dle pravidel Českého rozhlasu zúčastnili zástupci sedmi politických stran a hnutí, které v předvolebních průzkumech renomovaných agentur dosáhly minimálně 3,5 procenta voličské podpory.

Politici v největším studiu Českého rozhlasu odpovídali na základě volebních programů svých stran a hnutí nejen na otázky moderátora Martina Veselovského, ale prostřednictvím sociálních sítí i posluchačů.

Debata začala otázkou, jestli členství v Evropské unii přináší Česku spíš zisky, nebo ztráty:
Pavel Svoboda (KDU-ČSL): „Zisky.“
Kateřina Konečná (KSČM): „Spíše ztráty, ale umíme to změnit.“
Jan Hamáček (ČSSD): „Stále zisky, jakkoli pravicové vlády dělaly všechno pro to, aby to tak nebylo a byly to spíše ztráty.“
Marek Ženíšek (TOP 09): „Pochopitelně samá pozitiva, tudíž zisky.“
František Lukl (SPOZ): „Z hlediska kohezní politiky jednoznačně plusy, v ostatních politikách je to diskutabilní.“
Martin Kuba (ODS): „Také myslím, že zatím spíše zisky. Je důležité, aby to tak zůstalo i do budoucna.“
Věra Jourová (ANO): „Jednoznačně zisky a to nejenom v peněžním slova smyslu.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Předvolební Speciál Martina Veselovského na téma Evropská unie

Řeč vedli i o případném přijetí eura a o tom, zda by o euru měli občané rozhodnout v referendu. Například pro vstup do eurozóny by většina stran volila termín, ve kterém budou nejlepší podmínky pro české občany.

Další předvolební debatu uslyší posluchači Radiožurnálu ve čtvrtek, kdy bude tématem bezpečnost. Příští týden jsou to kultura a církevní restituce a rasismus a vztahy k menšinám.

Další týden se bude mluvit o korupci a ekonomice. Do voleb politici stihnou probrat na i školství a vědu, životní prostředí, energetiku, zdravotnictví a sociální problematiku.

Debaty budou dvakrát týdně, vždy v úterý a ve čtvrtek. Český rozhlas připravil i dva speciály s lídry politických stran – uskuteční se 4. a 25. října.

Český rozhlas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme