VIDEO: Předvolební Speciál Martina Veselovského na téma korupce

Větší transparentnost při zadávaní veřejných zakázek nebo boj s korupci. Témata, která v pátém předvolebním Speciálu Martina Veselovského řešili zástupci kandidujících stran a hnutí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moderátor Martin Veselovský při diskusi s hosty v Liberci.

Moderátor Martin Veselovský při diskusi s hosty v Liberci. | Foto: Tomáš Adamec

Ze studia Českého rozhlasu se tentokrát představili Miloš Adamec ze SPOZ, Helena Válková z ANO 2011, Leo Steiner z KDU-ČSL, Stanislav Grospič z KSČM, Jan Farský z TOP 09, Jeroným Tejc z ČSSD a Jiří Pospíšil z ODS.

Nenechat soutěžit ve veřejných tendrech firmy, které se slovy politiků nesvléknou úplně do naha, plánují po volbách strany napříč politickým spektrem.


„A to nejen tak, že ukáže, že vlastníkem je právnická osoba sídlící někde v Tichomoří, ale že to je konkrétní fyzická osoba. To znamená rozkrytí do reálných vlastnických struktur,“ tvrdí lídr ODS v Plzeňském kraji a exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

Zpřísnit zákony plánuje i jeho učitelka z plzeňských práv, Helena Válková z hnutí ANO. Na veřejné peníze by podle ní neměly dosáhnout společnosti, které mají sídlo mimo Českou republiku:

„To znamená vymezení určitého území, kde bude působit společnost, která nebude muset samozřejmě odvádět daně, nebude chtít odvádět daně České republice, ale ve prospěch jiného regionu.“

To ale například lidovci považují za populistický návrh. Stát by podle jejich lídra v Ústeckém kraji Leo Steinera měl hledět na především na kvalitu nabízených služeb.

„Myslím, že není až tolik podstatné v otázce účasti ve veřejných zakázkách, odkud ta firma přišla. Jde o to, zda nabídne kvalitní produkt, kvalitní službu za co nejlepší cenu,“ vysvětlil.

Otázka majetkových přiznání

Politici také řešili, zda by měla být povinnost dokazovat nabytý majetek a pro koho. Majetková přiznání se chystají zavést například komunisté. Podle jejich lídra ve Středočeském kraji Stanislav Grospiče by veřejná kontrola měla být pro všechny lidi, kteří vydělají nad 20 milionů korun ročně.

„Ten, kdo nabyl takovýto majetek, by také měl mít pocit, že nemá co tajit, a může klidně ukázat zdroje svých příjmů a výši svých příjmů,“ myslí si.

Pro majetková přiznání je i Milan Adamec ze SPOZ. Hranici by ale na dotaz moderátora Martina Veselovského posunul:

„Řekněme třeba 50 milionů, protože dneska bohužel i mezi některými státními úředníky jsou takové majetky.“ Lidé, kteří se podílí na veřejných zakázkách, si totiž podle Adamce za rok vydělají i více než 20 milionů.

Jinou představu pak mají sociální demokraté. Podle jejich bezpečnostního experta Jeronýma Tejce se povinnost majetkových přiznání má odvíjet od výše majetku.

„Pořídí-li si někdo majetek za 25 milionů, nedokáže vysvětlil více než tři miliony, pak by na ty tři miliony měl být dotázán a následně by měly být, pokud nebude částka vysvětlena, zdaněny,“ uvedl.

Lídr TOP 09 v Libereckém kraji starosta Jan Farský tvrdí, že majetková přiznání by se měla týkat pouze veřejných osob: „Neměla by to být šikana pro všechny občany. Mě spíš na tom až děsí, že tady děláme hned podezřelého z každého, kdo vydělává větší částky.“ Podobný názor zastává i ODS.

Termíny předvolebních debat | Foto: ČTK

Martin Veselovský, Martina Spěváčková, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme