VIDEO: Předvolební Speciál Martina Veselovského na téma rasismus a vztahy k menšinám

Tématem čtvrtého předvolebního Speciálu Martina Veselovského byl rasismus a vztahy k menšinám. Diskutovali Martin Komárek z ANO 2011, Jan Bartošek z KDU-ČSL, Soňa Marková z KSČM, Helena Langšádlová z TOP 09, Jaroslav Foldyna z ČSSD, Yvona Legierská ze SPOZ a Drahomíra Miklošová z ODS.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Speciál Martina Veselovského o rasismu a menšinách | Foto: Filip Jandourek

Zástupci všech politických strana hnutí se v předvolebním speciálu shodli na tom, že spíš než o rasový jde v naší společnosti o problém sociální. A jako takový by se měl řešit.

Shodu našli například u zastropování příspěvku na bydlení. ODS by ho zastavila u tisíce korun na lůžko v ubytovně. Takhle striktně to ale podle komunistky Soni Markové řešit nejde.

„Tady jde sice o to, aby se s tímto nekšeftovalo, ale aby těm lidem bylo umožněno, aby nebyli v nějakých ubytovnách a ghettech, ale aby měli sociální bydlení,“ řekla Marková.

Yvona Legierská z SPOZ upozornila na to, že koncept sociálních bytů už Česko má. „Pokud se podíváme na koncepci romské integrace na období 2010 až 2013, kterou schválila bývalá vláda, tak kdyby tato koncepce byla také řádně plněna, tak máme dnes polovinu problémů,“ míní Legierská.

Podle Martina Komárka z hnutí ANO bude řešení sociálního bydlení na nové sněmovně. „Tady strany schválily zákon, který umožňuje kšeftovat s chudobou a gaunerům okrádat stát. Je to ten, který umožňuje vybírat za jedno lůžko vy ubytovně deset tisíc. To je zákon, který je evidentně špatný, je ničemný a je potřeba na první schůzi nové sněmovny navrhnout společnými silami zákon, který to neumožní,“ zdůraznil Komárek.


Asi nejvíc si účastníci debaty notovali u tématu omezení lichvy, které otevřel lidovec Jan Bartošek. „Chceme zastropovat RPSN dvaceti procenty včetně všech poplatků. To znamená, že smlouvy, které by byly uzavřeny nad tento rámec, budou považovány za neplatné a nejsou vymahatelné. Lichvu vnímáme jako daňový únik, to znamená, že ti, kteří by provozovali lichvu, by byli trestáni.“

Zpřísnění podmínek půjček by podpořila i reprezentantka ODS Drahomíra Miklošová. „Já si myslím, že by to bylo určitě vhodné, aby se zastropovaly možné úrokové sazby, protože sice nepamatuji první republiku, ale mám informace, že za první republiky existoval strop a vše, co bylo nad to, už byl trestný čin.“

Řešení má i TOP 09. Podle Heleny Langšádlové by bylo třeba doplnit trestní zákoník, ve kterém sice lichva je, ale ještě za ní nikoho neodsoudili. „O co bych chtěla, aby se to rozšířilo, je trestný čin lichvy právnických osob, protože velmi často se lichvy dopouští právnické osoby,“ podotkla Langšádlová.

Sociální demokrat Jaroslav Foldyna by se zaměřil nejen na úrok nebo RPSN, ale i na ostatní náležitosti smluv k půjčkám. Jinak si pochvaloval, jaká vládne mezi účastníky debaty shoda. „My to musíme jenom nějakým způsobem vydefinovat ve druhém čtení, ale je tady vidět, že lichva je v této chvíli velký problém a musíme se jím zabývat,“ apeloval Foldyna.

Debaty se dle pravidel Českého rozhlasu účastní zástupci sedmi politických stran a hnutí, které v předvolebních průzkumech renomovaných agentur dosáhly minimálně 3,5 procenta voličské podpory.

Termíny předvolebních debat | Foto: Český rozhlas

Český rozhlas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme