VIDEO: Předvolební Speciál Martina Veselovského na téma školství

Tématem sedmého předvolebního Speciálu Martina Veselovského bylo školství a věda. Diskutovali Jiří Zlatuška z ANO 2011, Ondřej Benešík z KDU-ČSL, Gabriela Hubáčková z KSČM, Marcel Chládek z ČSSD, Radek Augustin ze SPOZ, Anna Putnová z TOP 09 a Jiří Pospíšil z ODS.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Speciál Martina Veselovského o rasismu a menšinách | Foto: Filip Jandourek

Naprostou shodu našli zástupci sedmi politických stran a hnutí v tom, že české školství potřebuje víc peněz a učitelé vyšší platy. To by podle nich pomohlo i ke zvýšení kvality výuky.

Většina účastníků debaty, například ODS, ANO nebo KDU-ČSL, vidí cestu v kariérním řádu pro učitele. Strany se naopak neshodnou na plánu sociálních demokratů zavést výuku angličtiny už od mateřské školy.

„Všechny výzkumy v poslední době ukazují, že Česká republika se ve znalosti cizích jazyků a obzvláště angličtiny řadí mezi poslední země. Já si myslím, že bychom měli začít tam, kde problém českého školství začíná, to je předškolní vzdělávání,“ myslí si senátor Marcel Chládek z ČSSD.

„Pokud rodiče mluví s dítětem a pokud budou mít v první třídě návaznost na ten jazyk, tak proč ne. Ale ve většině případů ta návaznost končí, takže to dítě začíná úplně od začátku,“ oponovala Chládkovi bývalá poslankyně Anna Putnová z TOP 09.

Spor o tablety na prvním stupni

Moderátor Martin Veselovský tlumočil účastníkům debaty i dotaz posluchače na vizi ministerstva školství, kterou podpořil i premiér v demisi Jiří Rusnok. Děti by podle ní už na prvním stupni základní školy měli pracovat s tablety. Myšlenku hájil Radek Augustin ze SPOZ.

„Je to jedna z věcí, které nás budou čekat v novém plánovacím období v rámci projektů, které zamýšlí ministerstvo školství. Pan premiér nás s tím seznámil, protože v souvislosti s digitalizací veškerých dat a informací nutných k výuce je nutné i na základních školách žáky seznamovat s IT dovednostmi již dříve,“ prohlásil Radek Augustin z SPOZ.

Jiří Zlatuška z ANO Augustinův nápad označil za absolutní nesmysl. „Je to jenom snaha utratit obrovské množství peněz za nákupo podobně, jako to kdysi udělal Eduard Zeman, když víceméně zničil projekt Internet do škol,“ opřel se Zlatuška do ministra školství ve vládě premiéra Miloše Zemana z přelomu století.

Rozpory mezi debatéry se objevily i u zavedení školného. Placení za školu naprosto odmítají komunisté a sociální demokraté, nelíbí se ani ANO. Naopak ODS a TOP 09 pro školné jsou, zavedli by ho ale až poté, co by začal platit zákon o finanční pomoci studentům.

Další předvolební speciál bude Radiožurnál vysílat ve čtvrtek 17. října od 17:05 a mluvit se bude o životním prostředí.

Termíny předvolebních debat | Foto: ČTK

Martin Veselovský, Věra Pfeifferová, dab Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme