VIDEO: Ženy převáděly skupinu dětí přes přejezd kolem spuštěných závor. Případem se zabývá policie

Tři ženy převedly ve středu kolem poledne na přejezdu v Řeporyjích skupinu dětí přes přejezd, kde svítilo červené výstražné světlo a byly spuštěné závory. Situaci zachycuje video, na které upozornil starosta Pavel Novotný z ODS. Případem se ve čtvrtek začala zabývat policie, jak informovala na sociální síti twitter.

Aktualizováno Řeporyje (Aktualizováno: 14:10 6. 2. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Video zachycuje situaci na řeporyjském přejezdu, kde ve středu kolem poledne začnou blikat červená výstražná světla, sklopí se závory a auta okolo zastaví. Vše nasvědčuje tomu, že k přejezdu se blíží vlak.

Následně přichází skupinka tří dospělých žen a asi třinácti malých dětí, která bez ohledu na výstrahu přejezd přebíhá a míří k železniční stanici.

Policisté našli ženy, které převedly děti přes přejezd v Řeporyjích. Podezírají je z obecného ohrožení

Číst článek

„Jsem v naprostém šoku. Video znázorňuje třináct dětí a tři dospělé osoby,“ uvedl ve středu starosta Řeporyjí Pavel Novotný, který na video pořadu Extrémní starosta z MALL.TV upozornil na svých sociálních sítích.

Záznam podle něj pochází z kamery, která je umístěná na obecním úřadu. A skupina dětí podle něj nepocházela z Řeporyjí. „Je to evidentně cizí školka nebo škola, která odjíždí vlakem pryč z Řeporyjí směr Praha-Smíchov. Nevíme ale, co to je za kolektiv, ale naši to nejsou,“ dodal pak pro server iROZHLAS.cz.

„U přejezdu vidím šílené výjevy, hrozné věci, ale tohle jsem ještě neviděl,“ komentoval video Novotný.

Případ už začala prověřovat policie, a to pro podezření z trestného činu obecného ohrožení. „Policisté se zabývají videem, které se objevilo na sociálních sítích, a jsou na něm vidět tři ženy, jak převádí skupinu dětí přes železniční přejezd i když jsou spuštěné závory a svítí výstražná červená světla,“ uvedli na svém twitteru.

Mluvčí pražských policistů Jan Rybanský doplnil, že za obecné ohrožení může pachateli hrozit až osmiletý trest vězení.

Martin Drápal, mluvčí drážní inspekce, pro server iROZHLAS.cz popsal, jak by se měl chovat člověk u přejezdu, pokud vlak stojí ve stanici, a přesto stále svítí výstražná světla. „V momentě, kdy na přejezdu blikají červená světla a závory jsou dole, tak zákon jasně říká, že na tento přejezd se nesmí vstupovat,“ konstatoval Drápal.

Zmínil také, že možnost, kdy by podle něj bylo přípustné přejezd překročit. „Jediná možnost je, když by tam byla nějaká osoba, která by řídila tu dopravu – například při poruše přejezdu. Což se v tomhle případě nedělo,“ doplnil.

Nehod na železnici přibylo

Na drahách po celém Česku přitom loni zemřelo 247 lidí, což je o osm procent víc než rok předtím. Nejvíce obětí si vyžádaly srážky vlaku s člověkem. Stalo se jich 252 a zemřelo při nich 194 lidí.

Meziročně vzrostl počet mrtvých na železnici na 247. Víc je i nehod na přejezdech

Číst článek

Počet zraněných při nehodách na železničních přejezdech se loni zvýšil o 19 na 96. Přibylo zraněných při mimořádných událostech na drahách. A loni vzrostl také počet srážek na železničních přejezdech. Drážní inspekce do celkové statistiky nezapočítává pouze nehody na železnici, ale také například v metru.

Nejtragičtější nehoda se stala 14. července odpoledne na železničním přejezdu v Černožicích na Královéhradecku. Při srážce osobního vozu s vlakem tam zemřeli dva dospělí a jejich dvě děti.

Každá pátá nehoda na železničním přejezdu končí úmrtím člověka. Nejhorší následky ale mívají střety vlaku s člověkem, lidé při nich umírají v 77 procentech případů.

ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme