Železničáři použili do varovného videa reálné záběry z nehod. Po kritice je rozostřili

Správa železniční dopravní cesty ve středu odstranila se svého YouTube kanálu video, a to kvůli drastickým záběrům. Stáhla ho kvůli negativním komentářům. A nakonec ho znovu zveřejnila částečně rozostřené. Použila fotografie zobrazující autentické oběti nehod, což mělo zapůsobit zejména na mladé lidi. A varovat je před nebezpečím, které hrozí při vystupování z jedoucího vlaku.

Video Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Odstranili jsme verzi, kde byly ostré fotografie, a umístili jsme tam v podstatě stejné video, jen fotografie z reálných nehod jsou lehce rozostřené,“ potvrdila serveru iROZHLAS.cz mluvčí Správy železniční dopravní cesty Radka Pistoriusová.

Vlaky v Česku ujíždějí železničářům několikrát do roka. Při nejtragičtější nehodě zahynulo 19 lidí

Číst článek

Postup podle ní zvolili kvůli negativním příspěvkům pod původním videem. „Sledovali jsme diskusi pod videem na YouTube. Bylo to zhruba pět procent negativních ohlasů, chtěli jsme jim vyjít vstříc,“ dodala. Klip také obsahuje upozornění, že video není vhodné pro citlivé povahy.

„Nicméně stále si myslíme, že fotografie z nehod s fatálními následky je dobré v něm mít, protože cílíme na teenagery. A je dobré, aby byli konfrontováni s následky nehod na železnici,“ vysvětlila Pistoriusová, proč se nakonec video objevilo na YouTube s rozostřenými záběry.

„Aby si nejen mladí lidé uvědomili k čemu dochází, když se nedodržují pravidla na železnici. I u takového jednoduchého úkonu, jako je nástup a výstup z vlaku,“ doplnila.

Jízda bez strojvedoucího. ‚Řešil venku poruchu, vlak se rozjel a dveře zavřely,‘ říká generální inspektor

Číst článek

Klip s autentickými fotografiemi obětí nehod je součástí kampaně Bezpečná železnice, která upozorňuje na dodržování pravidel.

„Apelujeme hlavně na maximální pozornost a respektování všech prověřených pravidel. Ani prázdninové měsíce nejsou v dodržování pravidel výjimkou. Naším úkolem je podporovat prevenci a osvětu v oblasti bezpečnosti na železnici. A jedním z prostředků, jak toho dosáhnout, je komunikovat nejen s mladými lidmi například prostřednictvím YouTube,“ uvedl ke kampani již dříve generální ředitel SŽDC Jiří Svoboda.

Tato varovná videa mají být celkem čtyři a správa železnic je hodlá postupně zveřejňovat každý červencový týden. V pořadí druhé se na YouTube objevilo ve středu odpoledne a varuje před zkracováním si cesty přes koleje.

Následovat tak nyní mají ještě další dvě videa, která SŽDC upravilo stejným způsobem. „Jsou tam stejné nebo obdobné fotografie. A jediný krok, ke kterému jsme přistoupili, že jsou lehce rozostřené,“ dodala s tím, že jinak na nich nic neměnili.

Pravidla bezpečné železnice SŽDC

  • Nepodceňuj vlaky na železničních přejezdech, vždy se dobře rozhlédni!
  • Nepřecházej koleje mimo přechody a železniční přejezdy, riskuješ svůj život!
  • Používej nadchody a podchody, vyhni se kolejím!
  • Nenič zabezpečovací zařízení, ohrožuješ životy druhých!
  • Nepokládej předměty na koleje, stáváš se pachatelem trestného činu!
  • Nenaskakuj a nevyskakuj z jedoucího vlaku, přijdeš minimálně k úrazu!
  • Nelez na odstavené vagóny ani sloupy, zasáhne tě elektrický proud!
  • Stůj na nástupišti za bezpečnostním pásem, jinak tě smete vzdušný vír pod projíždějící vlak!

ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme