VIDEO: Zeman a Schwarzenberg se utkali v prvním duelu prezidentských finalistů

Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg se na Radiožurnálu utkali v prvním duelu prezidentských kandidátů. Oba se v debatě vyjadřovali k domácí i zahraniční politice, mluvili o možné reformě ústavy, nominacích členů Ústavního soudu i bankovní rady České národní banky nebo o vztahu České republiky k Evropské unii. Reagovali na otázky politických komentátorů i nejčastější výtky svých odpůrců.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rozhlasová debata prezidentských kandidátů Miloše Zemana a Karla Schwarzenberga na stanici ČRo 1 - Radiožurnál

Rozhlasová debata prezidentských kandidátů Miloše Zemana a Karla Schwarzenberga na stanici ČRo 1 - Radiožurnál | Foto: Filip Jandourek

Oba prezidentští kandidáti se shodli například na potřebě reformovat volební systém. Schwarzenberg upřednostňuje většinový systém pro Poslaneckou sněmovnu a poměrné zastoupení pro Senát.

Zeman by zase byl rád, kdyby voliči mohli i v parlamentních volbách vybírat kandidáty z různých stran. Senát by se podle něj měl přetvořit na zastoupení regionů.

Došlo například i na problém spolupráce prezidenta s vládou. „Když by vláda projednávala zákony důležité pro českou společnost, byl bych tam častěji. Když by projednávala zákony, kterým se v hantýrce říká technické normy, tak nevidím důvod, proč by se prezident zasedání vlády měl účastnit,“ vysvětlil Zeman.


„Zajisté bych se snažil jednat v souladu s vládou. A jenom kdyby šlo opravdu o věc, kde bych cítil bezprostřední nebezpečí pro Českou republiku, tak bych veřejně v zahraniční politice vládě protiřečil,“ slibuje Schwarzenberg.

Oba kandidáti čelili i kritice voličů. Miloš Zeman těch plzeňských, kde zvítězil jeho soupeř, Karla Schwarzenberga zase hodnotili voliči z Ostravska, kde měl nejvíc hlasů Miloš Zeman. Ostraváci často Schwarzenbergovi vytýkali, že je „Rakušan“ nebo „cizák“.

„Když mě označují jako Rakušana, je pravda, že jsem tam dlouho žil, ale nikdy jsem rakouským občanem nebyl a nikdy jsem se nevzdal československého občanství. Ten předsudek mě pronásleduje po celý život, už jsem si na to zvykl,“ reagoval Schwarzenberg.

Plzeňané Miloši Zemanovi vyčítali, že na hlavu státu kandiduje, aby se pomstil za neúspěšnou prezidentskou volbu před deseti lety. „Kdyby šel jakýkoli prezidentský kandidát s programem pomsty, tak nemůže postoupit do druhého kola,“ oponoval Zeman. Odráží i dotazy na své údajné spojení s lobbisty nebo s ruskou naftařskou společností Lukoil. „Nejsem ničí loutka, nikdy jsem loutkou nebyl, nikdy v životě jsem se nenechal manipulovat,“ bránil se Zeman.

Duel Zemana a Schwarzenberga byl překvapivě klidný a věcný, shodují se komentátoři

Číst článek

Prezidentští finalisté se také zamýšleli nad tím, který premiér v historii Česka byl nejlepší a který nejhorší. Zeman měl jasno – za nejlepšího označil nestraníka Josefa Tošovského, který vedl vládu po pádu Klausova kabinetu v roce 1998. Nejhorší byl podle něj bývalý „korunní princ ČSSD“ Stanislav Gross. Podle Schwarzenberga však měli všichni premiéři své lepší i horší chvilky.

Diskusi moderovanou Martinem Veselovským svými otázkami doplnila profesorka politologie z VŠE Vladimíra Dvořáková a čtyři komentátoři – Lenka Zlámalová z Lidových novin, Jindřich Šídlo z Hospodářských novin, Alexandr Mitrofanov z Práva a Petr Nováček z Českého rozhlasu. Po debatě se shodli na tom, že duel byl překvapivě klidný a oba diskutující si dávali velký pozor na to, co říkají.


Martin Veselovský, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme