Videokonference nahrazují klasické výslechy, stát ušetří za ostrahu i přepravu k soudům

Soudci v Česku začínají při práci stále častěji využívat moderní techniku, která pomáhá šetřit čas i státní peníze. Konkrétně je řeč o videokonferencích, které můžou nahradit živý výslech u soudu. Lidé skrze ně vypovídají až třikrát častěji než před rokem. Státní pokladna díky tomu jen letos ušetřila bezmála milion korun za ostrahu a dopravu lidí k soudům.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stále více soudců používá k výslechu videokonferenci (ilustrační foto) | Foto: Tomáš Mařas | Zdroj: Český rozhlas

O úplnou novinku však nejde – videokonferenci využil například už pražský městský soud, když před třemi lety vyslýchal svědka z Rakouska v korupční kauze kolem nákupu armádních Pandurů. 

Přehrát

00:00 / 00:00

Více si o videokonferencích poslechněte v následujícím příspěvku

Změna je ale v tom, že donedávna byli soudci v používání videokonferencí mnohem zdrženlivější. To se teď podle prezidentky soudcovské unie Daniely Zemanové pomalu mění.

„Připouštím, že ta možnost není využívaná tak často, jak snad v budoucnu bude. Je potřeba zvýšit informovanost soudců, ujistit je, jak systém funguje, že opravdu funguje spolehlivě. Protože pokud by potom ta forma selhala, to jednání bude zmařeno,“ vysvětlila Zemanová Radiožurnálu s tím, že s různými technickými závadami se soudci potýkají často.

Podle ní ale pomůže kvalitní školení. S tím už ministerstvo spravedlnosti podle mluvčího Jakuba Římana začalo. A letošní pokrok připisuje právě osvětě. „Probíhá přímo na soudech formou workshopu, na kterém si účastníci mohou vyzkoušet použití videokonferenčních setů během testového spojení s věznicí Ruzyně nebo Pankrác.“

Dvě hodiny formalit a pak konec. Novák v kauze Severozápad odmítl v Německu vypovídat

Číst článek

Úspora téměř milion korun

Využívání videokonferencí, které v případě potřeby nahradí živé výslechy, vítá vězeňská služba. Podle mluvčí Petry Kučerové znamenají úlevu pro přetížené příslušníky, klesá riziko útěku vězňů a výrazně se ušetří. 

„V roce 2016 využitím videokonferencí byla vyčíslena úspora nákladů na dopravu a střežení vězněných osob k soudnímu jednání v celkové výši asi 700 tisíc korun,“ říká Kučerová. Letos byla úspora ještě vyšší, zatím bezmála milion korun.

Videokonferenční sety už má 140 soudů, státních zastupitelství a věznic. Ministerstvo spravedlnosti je pořídilo z grantu z Norských fondů za víc než 60 milionů korun.

Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme