Vidím: Situaci nelze podceňovat

Za téměř poplašnou zprávu označil předseda směmovního výboru pro obranu a bezpečnost Jan Vidím informaci, podle které Česku hrozí teroristický útok. Se zprávou přišel německý list Bild s odvoláním na tamní bezpečnostní složky. Varování od spojeneckých služeb měli údajně obdržet naše civilní i vojenská rozvědka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rádio Svobodná Evropa | Foto: Jan Rosenauer

Jak ale Vidím Radiožurnálu dále řekl, situaci nelze podceňovat. "Skupiny lidí kteří jsou schopni a ochotni provést teroristický útok, tak se prostě v posledních dnech aktivují, a je na našich aliančních spojencích a samozřejmě na našich speciálních službách, aby tyto aktivity monitorovaly, zjišťovaly a přijímaly příslušná opatření, aby k teroristickému útoku nemohlo dojít, čili usínat zcela klidný v dnešním světě je docela složitý úkol. V tomto okamžiku na území naší země není skupina schopných provést nějaký teroristický útok."

Jak Vidím Radiožurnálu dále řekl, aktivita teroristických organizací se v posledních dnech opravdu zvyšuje. "Ta zpráva, která v Bildu vyšla, zpráva, která hovoří o tom, že je připraveno několik skupin afghánských bojovníků, tak tahle zpráva je velmi málo pravděpodobná, V tom článku byly smíchány hrušky s jablky, ale je fakt, že se v posledních dnech ta aktivita zvyšuje a samozřejmě, že to bude mít nějakou spojitost s nějakou možnou operací v Iráku."

V těchto chvílích zpravodajské služby vyhodnocují informace o aktivitách teroristických skupin ve světě. Podle policejního prezidenta Jiřího Koláře nelze vyloučit ani to, že zprávy německého tisku o útocích ve střední Evropě souvisí s účastí českých vojáků v případném zásahu v Iráku. Kolář se ale omezuje pouze na konstatování, že informace nejsou potvrzené. "Do jaké míry je relevantní, to si myslím, že zvládneme vyhodnotit tento týden."

Markéta Kaclová, Štěpánka Čechová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme