Obhájci se chtějí v kauze Vidkun vyhnout hlavnímu líčení. Soudce udělá první kroky nejdřív na podzim

Obhájci v olomoucké korupční kauze Vidkun se chtějí vyhnout projednání případu u hlavního líčení. Soudci olomouckého krajského soudu, který kauzu dostal na stůl, podali či se chystají podat podnět k předběžnému projednání obžaloby. Soudce Martin Lýsek v pondělí řekl, že musí nyní rozsáhlou kauzu nastudovat, první kroky by mohl učinit na podzim.

Olomouc Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Konečný, obhájce obžalovaného exhejtmana Jiřího Rozbořila

Petr Konečný, obhájce obžalovaného exhejtmana Jiřího Rozbořila | Zdroj: Profimedia

Obžaloba na čtyři lidi včetně dvou vysoce postavených policistů či bývalého hejtmana Jiřího Rozbořila (ČSSD) byla podána po 3,5 letech vyšetřování na začátku července.

Státní zástupce podal obžalobu na čtyři lidi v korupční kauze Vidkun, včetně exhejtmana Rozbořila

Číst článek

„Ve spise se od doby podání obžaloby objevila asi čtyři podání různých obhájců, kteří se domáhají například nařízení předběžného projednání obžaloby. Budeme to muset všechno vyřešit. Nedokážu tak nyní říci, zda bude nařízeno hlavní líčení nebo bude v této věci postupováno jinak,“ uvedl soudce Martin Lýsek.

Předběžné projednání obžaloby může v trestním řízení nařídit předseda senátu v případě, kdy obžaloba po skutkové nebo právní stránce trpí takovými vadami, že není způsobilá k projednání při hlavním líčení.

Pokud se rozhodne jej nařídit, projednává se obvykle v neveřejném jednání, rozhodnout při něm soudce může například o zastavení trestního stíhání, jeho přerušení nebo vrácení věci státnímu zástupci k dořešení.

Podnět k předběžnému projednání obžaloby podal například obhájce obžalovaného exhejtmana Jiřího Rozbořila advokát Petr Konečný.

„Já jsem tento podnět podal. Podnět směřuje k tomu, aby se soudce zaměřil na obžalobu, zda je zcela v pořádku. Sami to vnímáme tak, že v pořádku není. Řešení je na soudci,“ řekl v pondělí obhájce Konečný. Obhajoba celou dobu Rozbořilovu vinu odmítá, důkazy podle ní nejsou dostatečné.

Stejný podnět hodlá v nejbližší době podat také Tomáš Grepl, obhájce bývalého olomouckého policejního náměstka Karla Kadlece. „My se k tomuto kroku chystáme také, ještě to odesláno není. Předpokládám, že tuto cestu budou volit všichni obhájci,“ řekl v pondělí Grepl.

První kroky na podzim

Bývalý detektiv Vokál čelí další obžalobě. Pro lidi z podsvětí měl vynášet z policejních spisů

Číst článek

Podle soudce Martina Lýska se dají první kroky v kauze očekávat až na podzim. „Musím celý spis přečíst, abych zjistil, zda jejich námitky jsou relevantní,“ podotkl soudce Lýsek. Předpokládá přitom, že s ohledem na rozsah spisu požádá o prodloužení tříměsíční lhůty. První kroky by tak mohl učinit ve spisu v říjnu či v listopadu.

Případ podle žalobců odkrývá korupční vztahy mezi policií, podnikateli a správou. Bývalý hejtman Rozbořil je obžalován z podplácení, na někdejšího šéfa krajské hospodářské kriminálky Radka Petrůje a policejního náměstka Karla Kadlece podal státní zástupce obžalobu ze zneužití pravomocí.

Kadlec, který podle policie vynášel informace ze spisů, je navíc obžalován i z přijetí úplatku. Olomoucký podnikatel Ivan Kyselý je obžalován z účastenství na zneužití pravomoci úřední osoby.

Kauza Vidkun se otevřela 13. října 2015 policejní razií na několika místech v Olomouci, kdy policie dělala domovní prohlídky a zadržela či předvedla několik lidí včetně bývalého ministra vnitra za ODS Ivana Langera. V jeho bytě v Olomouci strávili kriminalisté více než 13 hodin, ale nakonec ho propustili, v případu obviněn není. Rozbořil byl stíhán na svobodě, Kyselý, Kadlec a Petrůj strávili tři měsíce ve vazbě.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme