Kauza Vidkun: policisté navrhli obžalovat čtyři lidi včetně olomouckého exhejtmana Rozbořila

Policisté podali návrh na obžalobu čtyř lidí v olomoucké korupční kauze Vidkun. Je mezi nimi i bývalý sociálnědemokratický hejtman Jiří Rozbořil. Žalobci o návrhu rozhodnou v nadcházejících měsících, řekl v úterý Petr Šereda z olomouckého vrchního státního zastupitelství. Kauza se týká podezřelých vazeb mezi politiky, policisty, podnikateli.

Aktualizováno Olomouc Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Foto: Tomáš Frait | Zdroj: Profimedia/MAFRA

Policisté po více než třech letech vyšetřování navrhují obžalovat kromě bývalého hejtmana Jiřího Rozbořila také někdejšího šéfa krajské hospodářské kriminálky Radka Petrůje, bývalého olomouckého policejního náměstka Karla Kadlece a vlivného olomouckého podnikatele Ivana Kyselého.

Bývalý hejtman Rozbořil je v případu obviněn z podplácení. Petrůj a Kadlec čelí obvinění ze zneužití pravomoci úřední osoby. Náměstek, který podle policie vynášel informace ze spisů, navíc z přijetí úplatku. Kyselý se má podle policie zodpovídat z účastenství na zneužití pravomoci úřední osoby.

Kromě Kyselého, který dále podniká v realitách, obvinění změnili své profese. Kadlec byl kvůli Vidkunu propuštěn, výpověď neúspěšně napadal u soudů. Petrůj byl postaven mimo službu.

„Návrh je podaný na čtyři osoby, počet se tak nezměnil. Dozorový státní zástupce se nyní seznámí se spisem, který je velmi rozsáhlý, a bude posuzovat, zda je návrh na podání obžaloby důvodný. Pokud se s tím ztotožní, připraví obžalobu. Celý proces s ohledem na obsáhlost spisu může trvat několik měsíců,“ uvedl státní zástupce Petr Šereda.

Vinu odmítají

Podle obhájců obvinění trvají na své nevině, podle nich nejsou důkazy přesvědčivé. „Podle klienta řízení zahájeno být nemělo, důkazy jsou hodně nepřesvědčivé a ani po třech letech se to nikam neposunulo. Naopak vnímá, že ta obvinění se vůči němu zeslabila,“ řekl v úterý Petrůjův obhájce Tomáš Vymazal.

Také bývalý hejtman Rozbořil vinu po celou dobu popírá, podle jeho obhájce Petra Konečného se nové důkazy během vyšetřování neobjevily.

„Podali jsme do závěrečného vyhodnocení návrh na zastavení jeho stíhání. Čekáme nyní, zda se to někam opravdu posune. Ve vyšetřování se podle nás neobjevily nové důkazy, které by verzi proti němu potvrdily. V podstatě je to o tom, jak si vyložíte žvanění v hospodě,“ řekl v úterý Konečný.

Kauza Vidkun

Kauza Vidkun se otevřela 13. října 2015, kdy policie dělala domovní prohlídky a zadržela či předvedla několik lidí včetně bývalého ministra vnitra Ivana Langra z ODS.

Soud potvrdil platnost výpovědi pro expolicistu Kadlece. Porušil povinnost zachovávat mlčenlivost

Číst článek

V jeho bytě v Olomouci strávili více než 13 hodin, ale nakonec ho propustili, v případu obviněn není. Rozbořil byl stíhán na svobodě, Kyselý, Kadlec a Petrůj strávili tři měsíce ve vazbě.

Případ odkrývá údajně korupční vztahy mezi policií, podnikateli a správou. Podle usnesení o zahájení trestního stíhání tehdejší policejní náměstek vlivnému olomouckému podnikateli Ivanu Kyselému údajně pravidelně, dlouhodobě a záměrně poskytoval informace z devíti trestních řízení. Šlo například o kauzy olomouckého akvaparku, HC Olomouc, závodiště Lazce, ale i o kauzu Tesco SW, které měly zůstat utajeny.

Kadlec tvrdil, že se ničeho protiprávního nedopustil. Hájil se, že šlo o operativní činnost, kdy naopak on získával informace. Jeho tvrzení už odmítl krajský soud, když rozhodoval o jeho žalobě proti propuštění z policie. Vinu odmítají i ostatní obvinění.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejčtenější za posledních 24 hodin

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme