Vietnamci slaví Nový rok. V Česku jej mnozí přivítají v ilegalitě

Asie vstupuje do Nového roku a slaví ho i lidé v Česku. Především pak Vietnamci, kteří oslavují Rok kočky, narozdíl od Číňanů, kteří mají Rok zajíce. Nový rok však mnozí Vietnamci přivítají v ilegalitě. Nemají vízum a ani peníze na cestu domů. Jejich počet úřady odhadují jenom zhruba, ovšem způsob, jak se do úzkých dostali, je vesměs jasný a také stále stejný.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aby mohli Vietnamci odjet za prací, ohrozí tím mnohdy i vlastní rodiny

Aby mohli Vietnamci odjet za prací, ohrozí tím mnohdy i vlastní rodiny | Foto: Fotobanka stock.xchng

Třicátník Long je velmi nedůvěřivý a odmítá se sejít jinde, než u advokáta, který se ho snaží vytáhnout ze šlamastyky. Do Česka přijel na pracovní vízum, ale větší část pobytu už pracuje jen načerno. A to je kámen úrazu.

„Pracoval jsem na stavbě i v lese, ale tam nám nedávali žádné peníze. Podvedli nás,“ přibližuje Long svoji situaci. Česky neumí a tak netušil, že místo pracovní smlouvy podepisoval jen cár papíru. Stejný příběh prožili mnozí, kteří hledají zemi zaslíbenou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mnozí Vietnamci v ČR přivítají nový rok v ilegalitě. Podrobnosti v reportáži Lubomíra Smatany v Ranním Radiožurnálu.

„Rodina mi půjčila 12 tisíc dolarů na cestu a různá povolení. Zatím se mi podařilo vydělat jen polovinu a teď už dlouho práci nemám,“ vysvětluje Long.

Mladý muž se bojí policie, která ho může kdykoliv chytit. Přitom do Česka přijel legálně. A jediným jeho prohřeškem je, že nedostali zaplaceno za práci, říká Eva Pechova z občanského sdružení Hanoj.

„Většina těch lidí nejsou žádní zločinci. Jsou to lidi, kteří se do té situace dostali buď zanedbáním nějaké administrativní věci nebo tím, že neměli peníze na to, aby zaplatili nějakým zprostředkovatelům,“ uvádí.

Černé pasažéry na lodi jménem Česko monitoruje odbor pro migraci na ministerstvu vnitra. Ten v minulosti platil migrantům návrat do země původu a jak řekl ředitel odboru Tomáš Haišman, toho využily dva tisíce lidí. „Priority vlády jsou v současné chvíli asi trošku jiné než investovat do návratu cizinců,“ říká Haišman.

Vietnamec Long je teď závislý na pomoci neziskových organizací a kvůli dluhům doma prožije zřejmě i Rok kočky v ilegalitě - tedy v šedé ekonomice na českém území.

Ľubomír Smatana, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme