Víkend můžete prožít třeba na Portě či v letním divadle

Téměř polovina britských mužů, kteří zastávají manažerskou funkci, by raději pracovala doma, zatímco u žen v obdobném postavení je to jen zhruba pětina. Vyplývá to z průzkumu. Ovšem každý potřebuje odpočinek, na to žádnou analýzu nepotřebujeme. Jsme uprostřed prodlouženého víkendu a tak si jej rozhodně užijte.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Že ještě stále nevíte jak? My vám poradíme. Pozveme vás třeba na výlet do míst, kde pobýval Mistr Jan Hus než se vydal do Kostnice, anebo také na letní divadlo. Vítejte u magazínu tipů pro váš volný čas.

Už od středy mohou návštěvníci celostátního finále trampské, folkové a country hudby sázet na kapely a jednotlivce, kteří získají na zítřejší Dvoraně tituly a ocenění v jednotlivých kategoriích 35. ročníku Porty. Více už z Plzně Jana Mertová.

Čtyři scény nabízí ještě dnes a zítra v Náměstí na Hané folkový festival Zahrada. Odpoledne bude v amfiteátru soutěž pro Krtečky a večer nastoupí hvězdy: například Fleret a Jarmila Šuláková, Jablkoň, Točkolotoč, Jiří Schmitzer, Pavlína Jíšová a mnoho dalších. A co bude zítra, kdo se představí? to nám řekl dramaturg festivalu Zahrada Michal Jupp Konečný.

Zahrada vyvrcholí zítra v 19 hodin v amfiteátru v Náměšti nad Oslavou.

Celkem 96 kapel se až do zítřejší noci představí na sedmém ročníku hudebního festivalu Rock for People, který se koná v Českém Brodě na Kolínsku. Přehlídka představuje špičky české rockové hudby, doplněné o mladé nadějné skupiny a atraktivní zahraniční hosty.

Festivaly pro vás připravili také v Chrudimi, kde se koná Yanderov 2001. Ten chce podpořit mladé a začínající hudebníky a kapely. V České Skalici se koná "Rock co Rock fest", kde se představí jak hudebníci tak divadelníci.

Mezinárodním folklórním festivalem ožily Klatovy. Koná se zároveň s místní poutí a potrvá v Klatovech do neděle. Stovky účinkujících s téměř dvěma desítkami vystoupení se představí na pěti scénách po celém městě.

Nejvyšší purkrabství Pražského hradu ožilo v pondělí dalším ročníkem "Letních shakespearovských slavností". O zahájení se postarala hra "Marná lásky snaha" v režii Ivana Rajmonta. Kromě pondělí můžete na Pražský hrad přijít každý den, nebo spíše večer až do poloviny září. Protože "Marná lásky snaha" není zdaleka jedinou hrou, kterou "Letní shakespearovské slavnosti" uvádějí, zeptali jsme se Zdeňka Kučery z agentury Negrelli, co je na programu tento víkend.

S početnou družinou krále Václava IV. se můžete potkat o víkendu na hradě Helfštýně. Ode dneška až do neděle tak možnost nahlédnout do soukromí i veřejného života středověkého krále a celé jeho družiny. Jak nám řekla správkyně Helfštýna Marcela Kleckerová, snaží se tak přiblížit historii, středověk především dětem, ale rozhodně i dospělí si přijdou na své.

Ode dneška vám náš magazín nabídne také tip na výlet; nebo spíš na místo, kam by jste se mohli vydat a přitom si třeba protáhnout tělo. Dnešní sváteční den připomíná upálení mistra Jana Husa v kostnici v roce 1415. Víte, že před svým odjezdem do Kostnice pobýval tento církevní reformátor na hradě Krakovci na Rakovnicko? A právě tam zamířil náš spolupracovník Ladislav Pavlík, který Vám řekne, proč se na Krakovec vydat..

Na výlet na hrad Krakovec na Rakovnicku Vás pozval spolupracovník Radiožurnálu Ladislav Pavlík.

Své dveře opět otevírá jihočeská tvrz Cuknštejn. A to teď v sobotu a v neděli, vždy od 10ti do 16ti hodin. Památka obývala vrchnost v 15. a v 16. století, do stavovského povstání. Nyní tam probíhá archeologický průzkum a jak dodává Tomáš Pek, který se tvrz také stará, nálezy stojí opravdu za to vidět.

Nebudou chybět ani trhovci, třeba s cínovými vojáčky. Na jihočeský Cuknštejn se dostanete příjemnou procházkou - a to buď z Údolí u Nových Hradů přes Terčino údolí, kde je pěkný anglický krajinářský park, anebo z městečka Horní Stropnice.

Areál hradu Orlík u Humpolce na Pelhřimovsku se vrací dnes a zítra o několik století nazpět. Uskuteční se tam totiž třetí ročník "Středověkých slavností, neboli těžký život na hradě Orlíku". Areál je otevřen mezi 10tou a 18tou hodinou. Uvidíte tam šermíře, lukostřelce, kata, břišní tanečnice i středověké pištce a také umění dobových řemeslníků. Zpestřením budou sokolníci.

K velkému letošnímu výstavnímu projektu Sláva barokní Čechie, který je k vidění ve čtyřech pražských palácích, se váží také další akce. V Domě fotografie Josefa Sudka byla otevřena expozice nazvaná Kamenná krása barokní Prahy, která představuje snímky barokních soch a architektury. V Muzeu hlavního města Prahy je možné seznámit se přímo s životem v barokní Praze.

Pravda, rukavice teď v létě používá málokdo z nás. O to víc si můžeme připomenout nejen jejich praktičnost ale i půvab. To vše na výstavě v Městském muzeu v Nejdku, která začíná v neděli.

Prokopské údolí v Praze zve všechny zájemce o lidovou kulturu - na Prokopskou pouť. Uvidíte výrobky tradičních řemesel - z pečiva, perníku, slámy, šustí, papíru a textilu. A v neděli to tam vše pořádně oslaví.

Prodloužený víkend slibuje možnost naplánovat delší vodácké putování. Počítat je ale třeba se zvýšeným provozem lodí. Kam se vydat tradičně poradí Jaroslav Zvára.

A pokud jsme vás nezaujali, tak ještě jeden tip:

Houbařský boom může nastat podle lidové pranostiky až po 4. červenci, kdy má svátek svatý Prokop. Tedy už dnes. Pranostika totiž říká: "Svatý Prokop seje houby." A je tomu skutečně tak. Jestliže není sucho a noci jsou teplé, houby rostou jako po dešti, říkají zkušení pamětníci. Dejte ale pozor: všechny jsou sice jedlé, některé však jen jednou.

Milan Kopp, Petr Doležel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme