Víkend můžete prožít v duchu lidových tradic

Počasí se mění ze zimního na jarní, a tak láká k vycházce. Pokud nevíte kam se vydat, tak právě pro vás jsou vyhrazeny následující minuty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pěkný výlet spojený se zajímavou podívanou slibuje hrad Kašperk u Kašperských Hor. Je to nejvýše položený královský hrad v Čechách, který leží v krásné přírodě na Šumavě. Kastelán Zdeněk Svoboda dodává, že se sice dochoval jako zřícenina i přesto má svou zajímavou a působivou atmosféru. Na Hrad Kašperk se až do dubna, kdy začne turistická sezóna, můžete vydat vždy o víkendech. Otevřeno mají od 10 do 17 hodin.

Do první poloviny 20. století Vás zavede výstava, která je k vidění v zámku Kinských ve Valašském Meziříčí. Pozvánku posílá Ivan Sekanina, Český rozhlas Ostrava.

V sobotu se můžete jít podívat do pražského Divadla na Fidlovačce na představení „Malované na skle“ režiséra Juraje Deáka, které přebásnil Jaromír Nohavica. Hraje se od 15 a také od 19:30. V hlavních rolích se představí Yvetta Blanarovičová, Mário Kubec a další.

Na dvě stovky zpěváků z Kyjovského Dolňácka, Horňácka a Podluží se představí v neděli na „Předfašaňkovém setkání“ mužských pěveckých sborů ve Vacenovicích na Hodonínsku. Program, ve kterém vystoupí 16 sborů, začne v sále kulturního domu U Letochů v 15 hodin a bude trvat nejméně tři hodiny. Akce patří k největším svého druhu na Moravě.

Fotografie hmyzu a část fondu bezobratlých živočichů představí Západočeské muzeum v Plzni na výstavě nazvané „Bezobratlí před objektivem a lupou“. Fotografie jsou doplněny exponáty z depozitářů zoologického oddělení muzea.

Na premiéru pohádky „Červená Barborka“ zve Pidivadlo v Letohradské ulici v Praze na Letné. Je o čtveru letních období, kterými vás provede kouzelná Barborka a ta bude bojovat i se smrtí. Jako tradičně dobro zvítězí nad zlem. Začátek je v 15 hodin.

V rámci obměn stále expozice současného umění v Pražákově paláci v Brně určitě milovníky umění přiláká výstava děl Vincence Makovského. Byla uspořádána ke 100. výročí jeho narození. Simona Juračková z Moravské galerie nám řekla. Na výstavu děl Vincence Makovského se můžete vydat do Pražákova paláce v Brně.

Říká se, že řemeslo má zlaté dno. Jak se ale vyvíjelo, jaké nástroje a postupy se používaly v minulosti, vás seznámí expozice v Muzeu Kroměřížska. Lektorka muzea Silvie Pitruzzello nám prozradila, že se v expozici nachází 10 řemesel - například obory ze stavebnictví, košíkářství, hrnčířství, tkalcovství a také kovářská dílna.

Návštěvní sezónu na Dlaskově statku v Dolánkách u Turnova v sobotu zahájí masopustní veselí. Podle ředitelky Okresního muzea Českého ráje v Turnově Vladimíry Jakouběové se tak hlavní atrakcí dne stane masopustní průvod, na kterém nebude chybět ani dechovka.

Výstava „Chléb se peče, polévka se vaří“ začne na Dlaskově statku v Dolánkách u Turnova zítra v 10 hodin. Masopustní průvod pak vypukne ve 13 hodin. Návštěvníci, kteří přijdou v masopustních maskách budou mít vstup zdarma.

Tradiční Masopustní průvod připravili na zítřek také v Roztokách u Prahy. Vyrazí z nádvoří zámku mezi jednou a druhou odpoledne. Ve Středočeském muzeu v Roztokách otevřeli také výstavu věnovanou masopustu.

Na jízdu historickým parním vlakem po Praze a jejím blízkém okolí se můžete vydat v sobotu i v neděli. Trasa vede místy, kam se obvyklým spojem nepodíváte. Odjezdy jsou vždy v sobotu i v neděli v 10 a ve 14 hodin z nádraží Praha-Smíchov.

Na 90 rozměrných barevných fotografií, které představují známé výjevy ze života Ježíše Krista, je vystaveno v pražské Galerii Rudolfinum. Projekt s názvem I.N.R.I. je dílem francouzské fotografky Bettiny Rheimsové a francouzského spisovatele, filozofa a fotografa Serge Bramlyho. Ke ztvárnění své verze evangelií přizvali modelky a herce a dávný příběh zinscenovali v ulicích Paříže a Mallorky.

Sezóna plesů a bálů je v plném proudu. Netradiční akci proto připravili v Chomutově. V tamním kulturním a společenském centru se už dnes od 20ti hodin koná pyžamový country bál.

V sobotu o půl druhé odpoledne začíná v Dolním Bousově u Mladé Boleslavi soutěž v přetláčení rukou - tedy v páce. Účast přislíbili reprezentanti a medailisté v armsportu, mezi nimi i mistr světa František Živný. Finálová klání mají začít o půl šesté.

Milan Kopp, Petr Doležel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme