Víkend můžete prožít v duchu lidových tradic

Počasí se mění ze zimního na jarní, a tak láká k vycházce. Pokud nevíte kam se vydat, tak právě pro vás jsou vyhrazeny následující minuty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pěkný výlet spojený se zajímavou podívanou slibuje hrad Kašperk u Kašperských Hor. Je to nejvýše položený královský hrad v Čechách, který leží v krásné přírodě na Šumavě. Kastelán Zdeněk Svoboda dodává, že se sice dochoval jako zřícenina i přesto má svou zajímavou a působivou atmosféru. Na Hrad Kašperk se až do dubna, kdy začne turistická sezóna, můžete vydat vždy o víkendech. Otevřeno mají od 10 do 17 hodin.

Do první poloviny 20. století Vás zavede výstava, která je k vidění v zámku Kinských ve Valašském Meziříčí. Pozvánku posílá Ivan Sekanina, Český rozhlas Ostrava.

V sobotu se můžete jít podívat do pražského Divadla na Fidlovačce na představení „Malované na skle“ režiséra Juraje Deáka, které přebásnil Jaromír Nohavica. Hraje se od 15 a také od 19:30. V hlavních rolích se představí Yvetta Blanarovičová, Mário Kubec a další.

Na dvě stovky zpěváků z Kyjovského Dolňácka, Horňácka a Podluží se představí v neděli na „Předfašaňkovém setkání“ mužských pěveckých sborů ve Vacenovicích na Hodonínsku. Program, ve kterém vystoupí 16 sborů, začne v sále kulturního domu U Letochů v 15 hodin a bude trvat nejméně tři hodiny. Akce patří k největším svého druhu na Moravě.

Fotografie hmyzu a část fondu bezobratlých živočichů představí Západočeské muzeum v Plzni na výstavě nazvané „Bezobratlí před objektivem a lupou“. Fotografie jsou doplněny exponáty z depozitářů zoologického oddělení muzea.

Na premiéru pohádky „Červená Barborka“ zve Pidivadlo v Letohradské ulici v Praze na Letné. Je o čtveru letních období, kterými vás provede kouzelná Barborka a ta bude bojovat i se smrtí. Jako tradičně dobro zvítězí nad zlem. Začátek je v 15 hodin.

V rámci obměn stále expozice současného umění v Pražákově paláci v Brně určitě milovníky umění přiláká výstava děl Vincence Makovského. Byla uspořádána ke 100. výročí jeho narození. Simona Juračková z Moravské galerie nám řekla. Na výstavu děl Vincence Makovského se můžete vydat do Pražákova paláce v Brně.

Říká se, že řemeslo má zlaté dno. Jak se ale vyvíjelo, jaké nástroje a postupy se používaly v minulosti, vás seznámí expozice v Muzeu Kroměřížska. Lektorka muzea Silvie Pitruzzello nám prozradila, že se v expozici nachází 10 řemesel - například obory ze stavebnictví, košíkářství, hrnčířství, tkalcovství a také kovářská dílna.

Návštěvní sezónu na Dlaskově statku v Dolánkách u Turnova v sobotu zahájí masopustní veselí. Podle ředitelky Okresního muzea Českého ráje v Turnově Vladimíry Jakouběové se tak hlavní atrakcí dne stane masopustní průvod, na kterém nebude chybět ani dechovka.

Výstava „Chléb se peče, polévka se vaří“ začne na Dlaskově statku v Dolánkách u Turnova zítra v 10 hodin. Masopustní průvod pak vypukne ve 13 hodin. Návštěvníci, kteří přijdou v masopustních maskách budou mít vstup zdarma.

Tradiční Masopustní průvod připravili na zítřek také v Roztokách u Prahy. Vyrazí z nádvoří zámku mezi jednou a druhou odpoledne. Ve Středočeském muzeu v Roztokách otevřeli také výstavu věnovanou masopustu.

Na jízdu historickým parním vlakem po Praze a jejím blízkém okolí se můžete vydat v sobotu i v neděli. Trasa vede místy, kam se obvyklým spojem nepodíváte. Odjezdy jsou vždy v sobotu i v neděli v 10 a ve 14 hodin z nádraží Praha-Smíchov.

Na 90 rozměrných barevných fotografií, které představují známé výjevy ze života Ježíše Krista, je vystaveno v pražské Galerii Rudolfinum. Projekt s názvem I.N.R.I. je dílem francouzské fotografky Bettiny Rheimsové a francouzského spisovatele, filozofa a fotografa Serge Bramlyho. Ke ztvárnění své verze evangelií přizvali modelky a herce a dávný příběh zinscenovali v ulicích Paříže a Mallorky.

Sezóna plesů a bálů je v plném proudu. Netradiční akci proto připravili v Chomutově. V tamním kulturním a společenském centru se už dnes od 20ti hodin koná pyžamový country bál.

V sobotu o půl druhé odpoledne začíná v Dolním Bousově u Mladé Boleslavi soutěž v přetláčení rukou - tedy v páce. Účast přislíbili reprezentanti a medailisté v armsportu, mezi nimi i mistr světa František Živný. Finálová klání mají začít o půl šesté.

Milan Kopp, Petr Doležel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme