Víkend nejen Mezi ploty

Zveme vás na festival Mezi ploty, ale také do středověké společnosti, či na další ročník turistického pochodu Horažďovická padesátka. Inspiraci jak strávit víkend můžete ovšem nalézt i v tipech na několik výstav. Samozřejmě nechybí ani informace pro vodáky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bretaňskému rybáři se podařilo ulovit do sítě podmořského robota. Stroj se ztratil během průzkumu vraku ropného tankeru. Úspěšný rybář by za úlovek, jehož hodnota se odhaduje asi na 25 miliónů korun, rád získal nějaké peníze. Je pravda, že u nás nic podobného vás asi nic nepotká, ale můžete objevit třeba... třeba přátele, kteří mají podobné zájmy jako vy. Kde? Na jakých akcích? Na to už vám odpoví náš magazín tipů na víkend.

Areál psychiatrické léčebny v Praze - Bohnicích se o víkendu promění v místo setkání hudebníků, divadelníků a výtvarníků. Ti se spolu s klienty léčebny a s jejími návštěvníky zúčastní jubilejního 10. ročníku festivalu Mezi ploty. O programu přehlídky nás informoval její organizátor Robert Kozler.

Na festival Mezi ploty se můžete po oba volné dny vydat do areálu psychiatrické léčebny v Praze - Bohnicích.

Do doby krále Václava IV. se můžete zajít podívat na Kunětickou horu u Pardubic. Pokud se tam o víkendu vydáte, nahlédnete do soukromí i veřejného života panovníka. Jak nám řekl sám Václav IV., alias Vladimír Pěnkava, dozvíte se, jak se středověká společnost 14. a počátku 15. století bavila, pracovala - tedy prostě a jednoduše - žila.

Malíři Pojizeří po dvaceti letech, to je téma expozice v Pojizerské galerii, kde vystavuje své obrazy, kresby a grafické listy 22 umělců. Letos je tomu 20 let, co se poprvé ve výstavních prostorech v Semilech sešli.

Metlařský jarmark můžete navštívit v Zubří na Vsetínsku. V sobotu se tam sejdou metlaři z celého Valašska. Toto řemeslo má v kraji dlouholetou tradici. Vystoupí zde také dechovka, folklórní soubory a večer skácí májku Valašský soubor písní a tanců Beskyd.

Olomoucké Muzeum umění dnes otevírá expozici s názvem "Akt v české fotografii". Představí v ní na 200 děl nejvýznamnějších českých fotografů. Výstava, jejíž úspěšnou premiéru mohli vidět na přelomu roku návštěvníci Pražského hradu, je vůbec prvním pokusem podrobněji zmapovat v českých zemích žánr lidského těla zachyceného objektivem fotoaparátu.

Folklórní setkání - festival Staročeského máje - se oba víkendové dny koná v Zadní Třebáni, v Letech a v Řevnicích u Prahy. Součástí programu bude pobožnost, jarmark, průvod obcí a mnoho dalších zvyků. Vystoupí také deset folklórních souborů.

Pochod Praha Prčice, který patří mezi nejstarší turistické pochody, jste už možná absolvovali. Druhým nejstarším pochodem - byť jen o pouhý týden mladším - je Horažďovická padesátka v západních Čechách. A její 36. ročník se jde právě tento víkend. Jak dodává člen Klubu příznivců Horažďovické padesátky - Rudolf Dvořák, trasa pochodu je vedená na Blatensko.

"Nech brouka žít" je názvem písničky z filmu Trhák, ale jmenuje se tak také výstava, kterou otevřeli v Městském muzeu v Poličce. Expozice je určena především dětem. Světlana Kleinerová dodává, že je určená rovněž pro všechny, kteří se zajímají o svět, jenž nás obklopuje.

Na výstavu "Nech brouka žít" se můžete jít podívat do Městského muzea v Poličce. Vernisáž je zítra ve 14 hodin. Otevřeno mají o víkendu do 17. hodiny.

Už včera odstartovala ve Zlatých Horách na Jesenicku ojedinělá soutěž Rallye Rejvíz. Je to mezinárodní soutěž posádek záchranářských vozů, která letos startuje už popáté. Jaký je program dnes a zítra, to ví Gabriela Sahánková:

Velký festival trampské písně Setkání pod Medníkem přivítá zítra vodácký kemp v Pikovicích. V této Mekce trampingu zazní skladby více než dvou desítek našich nejlepších skupin a interpretů tohoto žánru. Nebudou ani chybět tradiční soutěže v tábornických dovednostech, rýžování zlata anebo v jízdě na koních. Začátek festivalu je zítra v 11 hodin.

Více než 3000 psů od nás, z Německa, Francie, Polska, Ruska či Rakouska, bude soutěžit o tituly šampiónů o tomto víkendu. Česká národní výstava psů všech plemen se koná na litoměřickém výstavišti. Budou tam zastoupena prakticky všechna plemena chovaná u nás.

Stovkami andělů v různých vyobrazeních se plní sály, chodby, zdi i stropy Muzea Šumavy v Kašperských Horách na Klatovsku. Muzeum totiž otevře v neděli výstavu "Poslové nebes", která se snaží zachytit anděly ve výtvarném umění od středověku až po současnost.

Zítra se bude v Boskovicích na Blansku závodit na postelích s kolečky a to přímo z kopce. Už počtvrté je připravena soutěž "O nejrychlejšího lenocha". Kdo bude mít úplně nejlepší čas, získá putovní model mosazné postele pro největšího lenocha.

Někdo jezdí na postelích, někdo na vodě. Pro ty druhé tu teď mám pravidelné informace. Vodácká sezóna s ohledem na počasí přechází do své letní části. To znamená, že splouvat lze už jen velké tradiční toky. Více už Jaroslav Zvára.

Milan Kopp, Petr Doležel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme