Víkend nejen ve znamení historických vozů

Jeden turistický průvodce říká, že v Británii je draho, prší a nezdravá snídaně zabíjí. Proto je rozhodně lepší zůstat u nás doma, v Česku. Ceny jsou mírné, počasí krásné a jídlo chutná. A pokud nevíte, co se o víkendu bude dít, my vám to povíme. Vypravíme se za hudbou, ale také za historickými automobily, na zajímavou tvrz i na několik výstav.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejprve se vydáme za hudbou. Do Tuchlovic na Kladensku se už dnes odpoledne sjede na dvacet folklórních souborů z České republiky i ze zahraničí. Ve Středních Čechách neobvyklé setkání má jasný důvod, osmý ročník Tuchlovické pouti. Bude pokračovat až do nedělního odpoledne. Jak dodává náš spolupracovník Ladislav Pavlík, i když Středočeský region nepatří mezi nejsilnější oblasti ve folkórní činnosti, je se na co těšit.

Ostatně - Tuchlovice na Kladensku kromě tradičních písní a tanců nabídnou i ryze klasickou posvícenskou zábavu se všemi nezbytnými atrakcemi.

Příjemnou vycházku na jihu Čech určitě zpestří návštěva historické památky. Naším tipem je tvrz Cuknštejn. Ta bude před velkou rekonstrukcí otevřena veřejnosti a to od zítřka až do úterka 8. května. V areálu budou také vystaveny archeologické nálezy související přímo s vývojem stavby. Čím je tato památka zajímavá nám řekl jeden z organizátorů dne otevřených dveří na Cuknštejně Tomáš Pek. V neděli tam dokonce potkáte šermíře. A pokud se na Cuknštejn vydáte na kolech, je pro Vás připravena i jejich úschovna.

U historie zůstaneme. Kolem 150 členů různých skupin historického šermu předvede zítra bitvu čtyř armád při Historických slavnostech v Brandýse nad Labem. Akce se koná od 11 hodin tradičně v Panské zahradě u zámku. Letošní bitva má připomenout střetnutí italské, francouzské, rakouské a švýcarské armády u italského Marignana v roce 1515.

Pokud se vydáte do Nasavrků, navštivte tamní zámek. Mají tam připraveno několik expozic, které se týkají knížek. Představují například uměleckou knižní vazbu anebo dětskou knižní ilustraci.

Snímky dětí z padesátých a šedesátých let, kterými proslula fotografka Dagmar Hochová, vystavuje galerie Pražský dům fotografie. Kolekci přibližně tří desítek snímků, z nichž některé patří k vrcholům české fotografie, vybírala autorka sama ze svého archivu. Fotografie vznikaly většinou na periferii Prahy.

Fotografie jinak. V zadní synagoze v Třebíči otevřeli výstavu Egona Jordana věnovanou tématice holocaustu. Jedna část expozice mapuje Památník obětí v americkém Miami, druhý je věnována Terezínu.

Silnice v Boskovicích a blízkém okolí budou o tomto víkendu patřit zejména tříkolovým automobilům Velorex. Na pátý ročník jarního setkání Velorexů se chystá více jak 150 majitelů takzvaných hadráků nebo hadraplánů, jak se těmto legendárním vozidlům říká. Více zjistil Michal Fila z Českého rozhlasu Brno.

Fanoušci historických vozidel se určitě vydají zítra do zámku v Roztokách u Prahy. V areálu zdejšího Středočeského muzea se koná už 22. ročník soutěže elegance historických vozidel. Jiří Černý z pořádajícího Veteran Car Clubu Praha nám řekl, co všechno můžeme v Roztokách vidět.

Přehlídka se koná zítra mezi 9 a 15 hodinou ve Středočeském muzeu v Roztokách u Prahy. Odpoledne pak bude na programu předváděcí jízda do vrchu.

Nové expozice geologie Českomoravské vrchoviny a chráněných území na Jihlavsku vybudovali odborníci v jihlavském Muzeu Vysočiny. V expozici neživé přírody najdete sbírku minerálů vyvřelých a přeměněných hornin a například také vltavínů a pověstných stonařovských meteoritů.

Kuvajtská malířka a spisovatelka Suraja Baksamíová vystavuje ode dneška své obrazy v Galerii Miro v barokním refektáři dominikánského kláštera v Jilské ulici v Praze. Dominantním motivem prací je ornament a písmo. Malířka používá přírodní barvy a většina jejích obrazů vyhlíží jako batikované textilie.

Kolem tří set historických pohlednic Karlových Varů mohou obdivovat návštěvníci karlovarského muzea Zlatý klíč. Vystavené pohlednice pocházejí z konce 19. století a zájemcům nabízejí netradiční pohled na lázeňské město před více než sto lety. Zajímavostí jsou zejména ručně kolorované litografie, které lze považovat za malá umělecká díla.

O cenu Evropské muzeum roku se uchází Okresní muzeum Českého ráje Turnov. Pokud se do něj vypravíte, vězte, že se specializuje na vývoj zlatnictví a šperkařství. Jeho mineralogický sbírkový fond je jedním z největších na světě, geologická expozice drahých kamenů patří pak k největším v zemi.

Májové oslavy osvobození města Plzně vrcholí o tomto víkendu bohatým programem přímo v centru města a v areálu plzeňského výstaviště. Podrobnosti má Jana Mertová.

Na řadě je informace pro vodáky - vody na horních tocích řek ubylo, na středních a dolních tocích je ale vody dost. Teplé počasí nás už přiblížilo k létu. Více Jaroslav Zvára.

Milan Kopp, Petr Doležel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme