Víkend poznamenaly tragické dopravní nehody

Máme za sebou víkend, který se dá označit jako tragický. Alespoň z pohledu dopravních nehod. Od pátku při nich na silnicích zemřelo 13 lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

dopravní policista | Foto: Policie ČR

Ještě koncem března si policie pochvalovala, že těch nejtragičtějších nehod ubývá. Na jaře se ale jezdí rychleji než v zimě a také se zřejmě na cesty vydali i řidiči, kteří v zimě moc nejezdí. Přibylo i usmrcených kvůli předjíždění a nedání přednosti.

První tři měsíce roku přitom vypadaly ve statistikách dopravních nehod dobře - čísla se dokonce blížila roku 2006, který patří z pohledu tragických dopravních nehod k těm nejlepším. Za minulý týden ale počet mrtvých na silnicích rapidně narostl. V sobotu se tak ze své cesty nevrátilo 7 lidí, ve čtvrtek to bylo 6, stejně jako v úterý.

Odborníci uvažují o tom, co přiměje české řidiče, aby jezdili opatrněji? Jednou z variant je strach z postihu. Poté, co se přišlo na to, že je možné se vymluvit na osobu blízkou, že správní řízení o přestupcích trvá několik měsíců, a že soukromé společnosti nemohou obcím fotit rychle jedoucí auta, se vliv restriktivních opatření bodového systému setřel.

Zpomalit donutí řidiče jedině policisté, kteří budou u silnic vidět. Policie tvrdí, že od podzimu už zdvojnásobila počet svých dopravních hlídek. Nakolik tedy pracují efektivně je otázka, na kterou budeme znát odpověď později. Vliv na chování řidičů by mohla mít také "drsnější reklamní kampaň", která se chystá a v níž uvidíme oběti dopravních nehod.

Ministerstvo vnitra zas uvažuje se o tom, že povinné ručení se zvýší úměrně počtu trestných bodů a za pachatele zvlášť závažných přestupků pojišťovna nezaplatí způsobenou škodu z jejich povinného ručení.

Lenka Šumová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme