Víkend ve znamení Dnů evropského dědictví

Které památky budou v Praze otevřeny během Dnů evropského dědictví? Co všechno nabídne o víkendu jinak uzavřený hrad Veveří na Brněnsku? To všechno a samozřejmě řadu dalších tipů na nadcházející dny volna přináší pravidelný páteční magazín ČRo 1 - Radiožurnálu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

O víkendu proběhnou Dny evropského dědictví. Na území celé republiky se návštěvníkům otevře 692 historických památek. K vidění budou nejen hrady a zámky, ale také národní parky, archeologické vykopávky, uhelné doly, radnice, soudy i obytné budovy. V centru Prahy se podařilo zpřístupnit mnohé památky, které jsou jinak veřejnosti uzavřeny. K jejich prohlídce vás zve architektka Jaromíra Eismannová z Městské části Praha 1.

V Brně budete mít o víkendu mimořádnou možnost prohlédnout si uzavřený památkově chráněný areál staré brněnské továrny Vaňkovka. Seznam všech přístupných památek pak najdete na elektronické adrese "www.ehd.cz".

Přehlídka leteckých akrobatických es, špičkové parašutistické výkony a mnoho dalšího - to je jen část nabídky, na kterou se mohou těšit návštěvníci leteckého dne na letišti v Dlouhé Lhotě u Příbrami tuto sobotu a neděli. To ale není zdaleka vše, co Příbram o tomto víkendu nabízí - tvrdí to alespoň náš spolupracovník Zdeněk Hejkrlík.

Starobylý hrad Veveří tyčící se nad Brněnskou přehradou o víkendu otevírá své brány. Uvidíte, jak probíhá rekonstrukce této vzácné památky, a nebude chybět ani hudební přehlídka. V sobotu od 17 hodin vystoupí například Slávek Janoušek, kapela Nadoraz, v neděli od 16 odpoledne pak třeba Bokomara a legendární Poutníci.

Na hudební lahůdku jste zváni na "psí cvičák" v Roztokách u Prahy - na Rockové Roztoky. Viktor Sodoma představí řadu kapel a interpretů - například Miki Kadlečíka, Fire Water, Big Water, Los Vobos a další. Začíná se už dnes v pět odpoledne a končí až v neděli v poledne.

Třiatřicet vojenských a policejních uniforem a části výstroje a výzbroje představuje výstava Století ve stejnokroji ve Slováckém muzeu v Uherském Hradišti. Připomíná významná období českých dějin od habsburské monarchie až do současnosti.

Jste-li příznivci aktuální módy - nejspíš se vydáte na pražské výstaviště v Holešovicích. Najdete tam události letošního podzimu. Samozřejmou součástí je řada přehlídek. Můžete se inspirovat trendy z Velké Británie, Francie, Slovenska, také od nás a z bašty módy - z Itálie.

Nejnavštěvovanějšími západočeskými horami je bezesporu Šumava. Lidé tam jezdí v zimě i v létě. Možná si řeknete, že Šumavu znáte jako své boty, zvlášť pak lyžařské sjezdovky. Ale zajímalo vás, že se tady třeba vyrábí elektrická energie? Tip na výlet za poznáním má Jana Mertová.

V Bedřichově v Jizerských horách se o víkendu koná 23. ročník Mezinárodní soutěže horských služeb. Hlavní závod - ten začíná zítra o půl jedenácté dopoledne v Bílém Potoce - bude podle jednoho z organizátorů Pavla Kudrny atraktivní i pro návštěvníky Jizerských hor. Kromě našich hlídek se ho zúčastní také horské služby ze zahraničí.

Naše horská služba se na závody připravovala po celou letní sezónu, trénovala náročné zásahy v nepřístupném terénu. Proto je naděje, že by hlavní cena mohla zůstala doma, v České republice. Přijďte fandit.

Zítra vyjede z Chlumce nad Cidlinou do Trutnova zvláštní vlak tažený parní lokomotivou. Ptáte se proč? Zmíněná trať je už v provozu 130 let. Ve stanicích Chlumec a Ostroměř proběhnou doprovodné programy, ale hlavní oslava se bude konat v Trutnově. Z Chlumce souprava vyjíždí v 7:42, z Trutnova se nazpět vrací 9 minut před 14. hodinou.

Krása a ušlechtilost téměř čtyř stovek koní desítek plemen, chovaných u nás i v zahraničí, mohou obdivovat všichni, kdo ode dneška až do neděle navštíví pardubické závodiště. V nejznámějším dostihovém areálu střední Evropy se tam koná mezinárodní výstava koní a všeho co k nim patří. Nebudou chybět třeba kováři anebo můžete obdivovat krásu těchto zvířat v řadě doprovodných programů.

Oslavy Dne horníků připravuje na sobotu Hornické muzeum v Ostravě-Petřkovicích. Na oslavách vedle hornické dechovky vystoupí i skupina Buty, zpěvák Pavel Dobeš a Rock and Roll Marcela Woodmana. Kromě kulturního programu může návštěvník zdarma zavítat do všech expozic. Pouze za vstup do podzemí se bude platit.

Poprvé v historii věznice v Mírově na Šumpersku mohou místní trestanci předvést svůj výtvarný talent na veřejné výstavě. Téměř šest desítek obrazů a 50 dřevěných hraček z dílny mírovských vězňů je k vidění na výstavě s názvem Pruhované umění v muzeu v Zábřehu na Šumpersku.

Třetí vystoupení v této sezóně čeká v sobotu fotbalový tým naší stanice, 1. FC Radiožurnál. Tentokrát se představí na turnaji v malé kopané v Třemošnici u Čáslavi. Více už prozradí jeden z jeho členů Filip Šedivý.

Druhý zářijový víkend nabízí stále dobré podmínky pro vodáky. Přesvědčí vás o tom Jaroslav Zvára.

Petr Doležel, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme